| AndreiMarin499 a întrebat:

De ce nu este un referendum pentru interzicerea avorturilor. Ce efect credeți ca ar avea asupra populației.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te obliga nimeni pe tine sau persoanele din viata ta sa nu faca avort... in rest e o solutie mai decenta decat sa iti bati joc toata viata de un copil si e alegerea fiecarei femei

| sierra1 a răspuns:

Marinică, tu nu vrei să se mai facă avorturi?

| doctorandus a răspuns:

A, da, vrei sa vina si la asta 21% din alegatori?

| Holiday a răspuns:

Va mai behaie mintea multe?

| SG1995 a răspuns:

Nu cred că avortul ar trebui interzis, dar limita permisiuni pentru avort să fie la 5-6 săptămâni de sarcină când fătul nu e încă format.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că e contrar drepturilor omului

| AndreiMarin499 explică (pentru anonim_4396):

De ce? nu exista metode de contracepție daca nu le-a folosit atunci e vina persoanei respective, oricum exista o gramada de țarii în lume și chiar și în europa unde avortul este interzis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

și pe toate țările astea le condamnă CEDO și face presiuni asupra lor

| J0B0MAT a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Şi daca fata e violată, e tot vina ei şi trebuie să fie obligată să păstreze copilul? Sau cele care rămân însărcinate, deşi folosesc mai multe măsuri de protecţie, de asemenea, ar trebuie obligate să nască, deşi clar nu vor asta?
Ar fi binevenite referendumuri care chiar să ajute oamenii, nu să le limiteze drepturile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile ar face oricum avort. In conditii mult mai nesanatoase

| AndreiMarin499 explică:

Daca e vorba despre un viol situația e alta, cat despre cele care metodele de contracepție sunt destule cea mai folosita și mai sigura este prezervativul, tu și mulți alții nu înțelegeți ca o asemenea lege ar fi bine venita aici nu e vorba despre limitarea drepturilor căci despre responsabilitate daca o fata ramane însarcinata la 15-16 anii al cui e vina? trebuie neaparat sa faca avort pentru ca a fost iresponsabila fiecare trebuie sa știe dinainte la ce riscurii se expun.

| Roxana666667 a răspuns:

Eu zic asa-sa se interzica avortul, dar si baietii sa fie pedepsiti cu închisoarea, daca nu au grija de copil, ca doar si ei participa la crearea lui.Corect nu?

| mastadont a răspuns (pentru Roxana666667):

Eu zic să se interzică sexul și scăpăm de probleme. happy În primul rând individul trebuie să aibă posibilitatea să aleagă ce dorește să facă, dacă o femeie vrea să facă avort e fix treaba ei. Nu cred că este cineva în măsură să hotărască pentru fiecare ce trebuie să facă pentru că nu ne aflăm într-o închisoare. Încă. În al doi-lea rând, avorturi oricum o să se facă și o să crească rata mortalității la femei pentru că o să se realizeze în condiții inumane. Același lucru este valabil pentru droguri, dacă ar fi legale măcar cele ușoare statul ar putea controla calitatea și nu ar exista atâtea decese. Din păcate românul mai are mult până să se trezească, e ca o oaie care ascultă tot ce i se spune și nu crâcnește când își pierde liberul arbitru.

| Uvox a răspuns (pentru Roxana666667):

Tu sa taci ca probabil ai 14 ani!