| Axelrunda a întrebat:

De ce prostitutia este legala in Germania?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Prostituţia este legalizată din anul 2000. La nemti este permisă recrutarea de personal pentru bordeluri, iar prostitutia poate fi practicată oriunde, chiar şi la coltul strazii.

Imi aduc aminte dintr-un articol din ziarul local (Germania) cand o femeie a mers la Fortele de Munca pentru a-si depunde un C.V si dupa cateva saptamani a fost sunata sa se prezinte la un interviu la o firma. Cand s-a dus a ramas perplexa, Fortele de Munca ii gasisera de munca ca femeie de companie la un bordel. Normal, ca acea femeie a refuzat locul de munca.

Nu este nimic ridicol in asta, este ceva normal. Prostitutia in Germania este ca orice job ca altul, ai carte de munca, asigurare medicale, vizite periodice la medici.

Pe langa asta sunt si acei indivizi care profita de prostitutie, de a castiga mult mai mult si de a-si bate joc de fetele credule care vin in Germania cu dorinta de a-si gasi un loc de munca decent, desi cad in plasa a Traficului de Carne Vie. Sunt cazuri destule din acestea, desi nu numai aici in Germania, peste tot.

| doctorandus a răspuns (pentru MihaelaDart):

Povesti vanatoresti, nimeni nu poate fi obligat sa-si ia slujba in prostitutie. Cei care primesc ajutor social pot fi obligati doar la slujbe general acceptabile (care nu le incalca principiile moral-religioase, recunoscute de mari grupuri sociale). De ex. nu pot sili musulmanii sa taie porci sau hindusii sa taie vaci.

Daca insa vrei o slujba in prostitutie din liber arbitru nu te opreste nimeni s-o accepti.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca asa a vrut Parlamentul Federal al Germaniei.

| T0T a răspuns:

Pentru că fiecare e liber să facă ce vrea dacă e ceva făcut de comun acord și în plus e considerată cea mai veche meserie. Eu nu înțeleg de ce nu ar fi legală atâta timp cât cei în cauză pica la comun acord.

| Axelrunda explică (pentru T0T):

Pentru ce grupa de oameni sunt organizatiile de prostitutie?

| T0T a răspuns (pentru Axelrunda):

Pentru oricare. Nu înțeleg unde bați.

| untu a răspuns:

De prostie! Nici ei nu stiu ca prostitutia este aducatoare de boli si de moarte!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Ei stiu ca prostituatia in cadrul legal si organizat e mult mai sanatoasa decat cea care se practica pe marginea soselei la noi si aduci si bani la buget chiar

| untu a răspuns (pentru suntserios):

E paguba mare! Ei nu sitiu cat se distrug firea umana si cad amandoua in pacat!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Ce pacat bre? Crezi ca nemtii sau olandezii sunt sclavii popilor? Ai au realizat ca e mai sanatos fizic si financiar sa fie organizat legat fenomenul, au facut-o... ii doare in pix de regulile cretine ale bisericii

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Nu este adevarat, nu nemtii sau olandezii sunt sclavii popilor cum spui tu! Poate ca ei nu cunosc legile LUi Dumnezeu pe pamant! Credeti ca prostitutia aduc fericire si starea de bine sau satisfactii omului?

| Axelrunda explică (pentru suntserios):

Salut, cum te pot bloca de la intrebariile mele?

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Ce nu pricepi? prostitutia se intampla peste tot si se va intampla. Doar ca daca un stat ca Romania ar incerca sa o legalizeze si sa existe un cadru organizat pentru asta ar sari cu curul in sus si BOR si alte rahaturi de ONG uri. Si prostitutia ar continua pe marginea soselelor, prin gari si alte cotloane obscure. Pe cand in Germania, unde lumea e cu ceva mai multa logica decat tarile conduse de biserica va avea o prostitutie curata si controlata.

| suntserios a răspuns (pentru Axelrunda):

Te frustreaza adevarul sau ce ai?
Astia ca tine sunteti cei mai penibil oameni care exista pe pamant. Pui o intrebare, deschizi un sibiect de discutie si cum cineva nu e de aceeasi opinie cu tine nu stii cum sa ii inchizi gura? Cat de penibil sa fii?

| Axelrunda explică (pentru suntserios):

In Germania, chiar daca prostitutia este legala, peste 40 la suta tot lucreaza ilegal in domeniu

| Axelrunda explică (pentru suntserios):

Nu, dar nu-mi trebuie anti-romani.

| suntserios a răspuns (pentru Axelrunda):

Aha deci esti penibil care nu suporta o opinie contrara intr-o discutie. Revino un pic la realitate. Romania nu inseamna BOR si conceptiile lor. Romania vrea sa fie un stat european, faptul ca poti gandi logic si corect anumite lucruri nu te fac antiroman... te fac doar putin mai nespalat pe creier.

| Axelrunda explică (pentru suntserios):

Cine vrea ca sfanta Romanie sa devina un stat european, acela este un tradator. Ar fii strigator la cer sa stam sub acelasi acoperis cu popoarele care ne-au tradat de multe sute de ori. Si crede-ma au sa o mai faca si crede-ma stiu despre ce vorbesc. Eu stau aici in Germania si poti sa iti spun ca majoritatea nu au ganduri prea vesele despre ce ar vreea sa le faca la romani.

| suntserios a răspuns (pentru Axelrunda):

In primul rand Romania e o republica nu o "sfanta".

Si serios, vorbesti de antiroman cand tu stai cu curul in Germanika si arunci cu rahaturi gen "Cine vrea ca sfanta Romanie sa devina un stat european, acela este un tradator".

ori esti mai penibil decat credeam ori nu intelegi lucrurile de baza in dezvoltarea unei societati.

| Axelrunda explică (pentru suntserios):

Taci ba, tu nu lucrezi pe santier 6 zile sa aduci bani la maica-ta bolnava din tara. Tine-ti gura.

| suntserios a răspuns (pentru Axelrunda):

Nici tu ca ai doar 16 ani.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Pentru ca probabil acolo sunt invocate cu ardoare drepturile omului si sunt si respectate. Dar sigur in Germania este legala? Parca era Olanda...

| Tpuist a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Germania e, în Olanda sunt legale drogurile.

| MihaelaDart a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Da, si in Germania este legala!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Tpuist):

Si Olanda este cu prostitutia legalizata din 2010.

| nirocino a răspuns:

Sunt tari in care legea permite asta, printre care si Germania.