| smecherutza a întrebat:

De ce este Romania un stat democratic? Mrs! Papa!

7 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Datorita constitutiei pe care a adoptat-o.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Tu chiar crezi ca este democratica? Demos si cratos inseamna conducerea de catre popor. Dupa cum se vede poporul nostru nu prea stie sa conduca. De fapt nu reusim nici macar sa alegem pe cineva dintre noi care sa ne conduca fara sa ne fure. Numiti un singur politician care a iesit de la conducere la fel de sarac cum a intrat - ma refer financiar, sau care poate justifica averea. Sau numiti un conducator care a platit sau plateste pentru greselile facute. Pe cand noi... daca treci pe rosu la semafor - pierzi permisul, dai amenda, iti iau din puncte deci minim 3 pedepse pentru o greseala. Tara democratica - nu? Exemple sunt enorm de multe - le stim toti.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Un banc daca-mi pot permite: O cioara zbura pe spate. Vulpea o intreaba - de ce zbori asa? ea raspunde - pai e democratie, fac ce vreau. Vulpea incearca sa mearga si ea pe spate. Apare lupul care ii "face felul". Indignata merge la cioara si povesteste ce a patit.Cioara zice: aaaa pai am uitat sa-ti spun - democratia este aici SUS, acolo jos e .....prapad curat. Deci asta e democratia asa cum o vad eu in tara asta.

| Sara a răspuns:

Pentru ca este condusa de un presedinte
exista pluripartidismul ( mai multe part politice)
votul este secret si liber. orice persoana peste 18 ani isi poate exercita dreptul la vot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt a renuntat la comunism, din dorinta oameniilor de a evada de sub teroare si dictatura, pentru exista si sunt respectate drepturile omului si ale cetateanului. proprietatea privata, libera circulatie, capitalismul etc etc
si totusi cele mai bune democratii sunt cele ce pastreaza in linii mari principii comuniste altfel... iata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Democratic, doar pe hârtie, practic mai avem de mâncat multa mămăligă până să ajungem stat democratic