| Sory a întrebat:

De ce este Romania un stat democratic?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este un stat democratic pentru ca periodic populatia este chemata sa isi aleaga reprezentanti iar ocazional sa decida asupra unor probleme de interes major, manifestandu-si astfel intr-un mod indirect puterea.
Cu toate acestea, mi-ar fi mult mai usor sa iti spun de ce NU este un stat democratic...

regis
| regis a răspuns:

Vezi Bro, asta e democratia. Fiecare tampit din tara asta are aceeasi putere de decizie ca si tine; astfel votul tau de om inteligent va fi intotdeauna anulat de voturile date de doi dobitoci care tocmai au ragait dupa berea cu care au stins micii electorali.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Depinde de cat de mult iti impui tu sa crezi chestia asta. Un posibil raspuns ar fi: pentru ca asa au vrut Marile Puteri. Sau, pentru ca inceput sa faca progrese (chiar daca destul de vagi) in sensul democratizarii institutiilor, separarii puterilor in stat (desi, aici mai e foarte mult de lucru), armonizarii legislatiei cu cea comunitara. In fine, pentru ca face parte dintr-o comunitate democratica - Uniunea Europeana.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

E pe hartie, in Constitutie si in documentele legislative. In practica la noi e o mare bulibaseala cu iz democraticwinking
Atata timp cat e coruptie generalizata la toate nivelurile, principiile democratice sunt ultimele care conteaza.

| Wtf9000 a răspuns:

Atat timp cat exista Guvern si "oameni" care ne conduc, nu este nicio democratie, niciun nimic. Singura solutie e anarhia!

| gherghe_9739 a răspuns:

Nu putem vorbi de, democratie atata timp cand justitia nu-si face datoria in mod echitabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, unde-i democratia? Eu nu o prea vad. Vad un simulacru de democratie. Vad aparenta democratiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu pricep, vad ca toti am primit cite 2 nefolositoare si 2 stupide. Trag concluzia ca sint 2 persoane care considera ca este o reala democratie la noi in tara. Pai as vrea sa-mi argumenteze, eu am intrebat chiar "unde-i democratia", "eu nu o vad ". De ce nu o vad? Pai sa vedem. Mergem regulat la vot si asa cum am mai spus (daca cei doi vor citi in urma), nu avem ce alege. Nu exista alternativa. Daca exista, vreau sa ma lumineze cei doi, care-i alternativa asta? Deci in lipsa alternativei la vot, nu poate fi vorba de democratie ci de iluzia ei. De fapt nu cred ca are sens sa continui, pentru ca s-ar putea sa nu mai citeasca numeni ce am postat acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Democratie in romani vise nedevenite realitate cati ani ai sory?

| dodo_5183 a răspuns:

Teoretic pentru ca asa prevede constitutia, practic...