| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

De curand m-a sunat un baiat pe care il si cunosc de la mine din oras care acum e la puscarie.Dar se pare ca are telefon are acces la internet.Si ma tot ameninta ca atunci cand va iesii va avea "grija" de mine si ca va pune si pe altii sa-mi faca viata un calvar pana va iesii el.Am toate mesajele de la el nu am sters nici macar unul. Daca ma duc la politie ei v-or putea dovedii ca tipu foloseste acel telefon din puscarie? Ii vor face ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala prealabila pentru amenintare, conform art.193 Cod penal, citez:
"ART.193. Ameninţarea
Fapta de a ameninţa o persoanã cu sãvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte pãgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacã este de naturã sa o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendã, fãrã ca pedeapsa aplicatã sã poatã depãşi sancţiunea prevãzutã de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţãrii.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Plangerea trebuie facuta in termen de cel mult 2 luni de la data cand ai luat cunostinta de identitatea faptuitorului.
Se poate afla telefonul de la care a sunat. Il pot cerceta penal si chiar sa-l condamne pentru aceasta infractiune si sa mai faca inchisoare in plus. De asemenea l-ar afecta si la o eventuala cerere de eliberare conditionata.

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Poate fi si o gluma a cuiva care te cunoaste!
Precum vedem, ai idei, foarte probabil ai si parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate dovedi ca respectivul are numarul de telefon in cauza, poate depune si o mie de plangeri.

Eu zic sa nu mai folosesti niciodata telefoanele, se pare ca iti tin ghinion...(http://www.tpu.ro/......-care-eu/)

| JulyStorm a răspuns:

Mai multe belele ii poti face tu decat iti poate face el tie. Mergi la politie si fa-i plangere.
Daca se porneste o ancheta va urma o perchezitie si va ramane fara telefon. big grin
Sau ai putea pur si simplu sa iti schimbi numarul si ai terminat balciul.

| crisstianna22 a răspuns:

Au cum sa dovedeasca ca ala e nr lui doar daca el are cartela pe abonament, ceea e imposibil. Cred ca pentru a evita sa mai vorbesti cu el, ar fi bine sa iti schimbi numarul de telefon, ca poate pana la urma se plictiseste si el sa sune la un numar care nu raspunde nu? Totusi, de ce cunosti astfel de oameni?