| Paulla a întrebat:

De la ce grad sunt permise relaţile între veri?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sunt permise de la orice grad. Doar nu stă nimeni în patul tău să vadă ce faci.
Doar căsătoriile sunt reglementate iar pentru asta ţi-a răspuns ioandelasal.
Între noi fie vorba, cât nu turnaţi plozi, oricine cu oricine poa' să facă orice câtă vreme sunt adulţi, vaccinaţi şi responsabili.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului familiei este interzisa casatoria intre rude in linie directa, indiferent de grad precum si colaterala pana la gradul IV inclusiv(rude de gr.IV sunt si verii primari). Redau art.6 din CF:
"ART.6.Este opritã cãsãtoria între rudele în linie dreapta, precum şi între cele în linie colateralã pana la al patrulea grad inclusiv.
Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi încuviinţatã de Consiliul local al municipiului Bucureşti sau al judeţului în cuprinsul cãruia cel care cere incuviintarea locuieste." Din aceste prevederi rezulta ca relatiile cu veri de grad mai mare sunt permise. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului familiei este interzisa casatoria intre rude in linie directa precum si colaterala pana la gradul IV inclusiv(rude de gr.IV sunt si verii primari). Redau art.6 din CF:
"ART.6.Este opritã cãsãtoria între rudele în linie dreapta, precum şi între cele în linie colateralã pana la al patrulea grad inclusiv.
Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi încuviinţatã de Consiliul local al municipiului Bucureşti sau al judeţului în cuprinsul cãruia cel care cere incuviintarea locuieste." Din aceste prevederi rezulta ca relatiile cu veri de grad mai mare sunt permise. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Atat timp cat sunt considerati din neam nu sunt permise deloc acele relatii si nici gradul nu conteaza pe care il au.

| corasa a răspuns:

Legal de la gradul 4.

| PetreConstanta a răspuns:

Dumnezeu nu permite relatiile intre veri

| bogdan_7896 a răspuns:

Daca ai invatat anatomie ar trebui sa stii ca nu sunt permise relatii le intre veri pana la gradul 10-11, pentru ca copii sau nepotii pot iesi deformati

| Paulla explică:

@PetreConstanta sunt atee. Nu-mi pasa ce permite si ce nu permite biserica voastra.

| allexandraaaaa a răspuns (pentru Paulla):

Ceva imi spune ca nu crezi in Dumnezeu...

| Paulla explică (pentru allexandraaaaa):

Serios? Cum de ţi-ai dat seama?
http://dexonline.ro/definitie/ateu
Data viitoare când comentezi la un răspuns, verifică dacă cunoşti toate cuvintele. Şi mă rog, tu cum ai ajuns la întrebare asta care-i de prin iunie anul trecut?

| allexandraaaaa a răspuns (pentru Paulla):

Vai draga! Ce desteapta te crezioh go onAm spus ceva gresit? Dar in fine nu ma intereseaza de religia ta! Ateu, satanist e cam acelasi lucru...oh go on

| Paulla explică (pentru allexandraaaaa):

Îmi e clar cât te duce capu' dacă le consideri acelaşi lucru. Dacă ai spus ceva greşit? Ai spus ceva incredibil de stupid. Reciteşte conversaţia de câteva sute de ori, poate te prinzi.

| allexandraaaaa a răspuns (pentru Paulla):

Nu ma intereseaza ce parere ai tu dar oricum si ateii si satanistii sunt idolatri cata vreme inchinarea lor o primesc idolii lor:curvia,banii,minciuna,drogurile, blasfemia, ridicarea celor lumesti mai presus decat cele ceresti.Nu e nici o dferenta.Ati vrea voi sa fie dar nu e. Faptul ca voi ateii nu credeti in nimic,si satanistii cred in satana... unii nu cred nici in ala si se cred tot satanisti, nu-i nimic, deci sunte-ti toti(ateii si satanistii)o apa si-un pamant!

| Paulla explică (pentru allexandraaaaa):

Afirmaţiile tale sunt eronate. N-ai făcut altceva decât să generalizezi. Şi ca fapt divers, tare mă îndoiesc că persoanele religioase stau mai bine din punctul ăsta de vedere.
În loc să-ţi pierzi timpul aici, încercând să-mi argumentezi(cu greu se pot numi alea argumente, dar să zicem) mie nişte idei cretine, de ce nu pui mâna pe o carte de gramatică? Eşti agramată.

| Andu_7395 a răspuns:

De la gradul III. Have fun cu rudele tale happy

| Ramona3766 a răspuns:

Traditia spune ca pana la al 7'lea grad de rudenie, desi nu cred. Deja verisorii de gradul 4 sunt suficient de indepartati ca sa poata intretine o relatie.

| Ana96_3682 a răspuns:

Din cate stiu eu de la gradul 4...

| PussyfootMissSuicide a răspuns:

@misogin normal ca gradul conteazahappy
daca stai sa te gandesti toti suntem veri(rude) intre noi
paulla eu zic ca nu trebuie o restrictie in legatura cu asta> nu-mi pasa ce zice dumnezeu satana etc> doar ca se spune ca se vor naste copii cu malformatii :_?
ps: aia se nasc si fara ca partenerii sa fie rude so :_? nu conteaza
cat despre gradul permis cred ca de la trei incolo bafta :*

| cristinaandreea_5154 a răspuns:

De la gradul 3 stiam eu thinking pentru ca sunteti mai indepartati big grin

| David95_2915 a răspuns:

De la gradul 2-3big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac abstractie de postarea domnului Ioandelasal, si iti spun ca este permisa de la −273, 15 °C! Stupid people!

| ursachy a răspuns:

Ia si fa copii cu varatu sa vezi ce iesa ori un mutant, ori criminal, ori psihopat ori handikapat iti spun sigur

| Paulla explică (pentru ursachy):

Întrebarea nu avea scopul ăsta, dar în fine. E trist dacă ai peste 10 ani şi crezi că dintr-un incest ies psihopaţi. Plus că eşti agramat.