| IonelaFlorariu020 a întrebat:

De un an mă chinui cu vecinul de la 4 (de sub apartamentul unde locuiesc) bătându-mi nu știu în ce de mi se aude în podea și venind la ușă spunându-mi și înjurându-mă in toate felurile, că fac gălăgie și eu i-am spus că nu am făcut altceva decat să stau în pat sa am conversații cu sora sau părinții mei care locuiesc în străinătate. Acesta își menține punctul de vedere spunându-mi că după ora 22 nu am voie nici să mai vorbesc, la el vorbitul normal adică conversație la nivel normal înseamnă gălăgie. Astazi a sunat la interfon spunându-mi să merg la asociație să îmi dea o foaie, nu a specificat ce foaie. Acum 5 zile la fel, ne-am intalnit pe scara blocului și a început să țipe și să mă înjure și mai avea puțin încât să dea în mine. Menționez că eu de țipat nu țip, mai ales după ora 22 și nici de ascultat muzica la sistem nu ascult. Ce este de făcut în această situație? Ce pot să fac? Tot timpul când mă vede țipă la mine și mă înjură, domnul de la asociație și acela la fel, țipă la mine. Acești doi bărbați sunt singurele persoane care spun că eu fac gălăgie. Ce pot să fac?

26 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu am o vecina, care are bucataria, lipita de dormitoru mic al apartamentului in care stau.Cand da drumu la apa aud, cand spala vase aud. ultima data a gasit-o spalatu la 12 noaptea, am dat cateva picioare in perete.A fost ultima data cand si-a spalat vasele la ora aia.Eu am si un 'mic sistem' pe care il pornesc cand ma apuca chefu, si bag muzica necenzurata.Pana acum i-am dat drumu foarte rar, dar daca e bai, indrept sistemu spre peretele cu bucataria ei, si se va satura tanti de muzica.Pana acum nu a fost nevoie, pentru ca a fost om de inteles.La 12 noapte sa speli vasele? Nu i-am zis nimic, dar de atunci nici ca mai s-a auzit ceva.

| Emma30555 a răspuns (pentru Liviu):

Sa speli vasele nu inseamna ca faci galagie. Daca ti era somn dormeai nici nu auzeai. Eu inteleg sa ai bun simt sa nu deranjezi dar sa nu exageram... totusi un bloc nu e azil de batrani sa nu miste frunza dupa ora 12. Daca vrei sa faci un dus sau sa speli o farfurie e dreptul tau, inteleg sa nu vorbesti tare sau sa dai drumul la muzica sau la tv tare dar in fond eu fav ce vreau in casa mea, respectand legea bineinteles.

| Digikey a răspuns (pentru Emma30555):

Nu aveti idee cum se aude unul care face dus noaptea dupa 22 sau care spala vasele.Doar un nesimtit ar face asta si trebuie atentionat apoi reclamat la politie.
Nu conteaza in ce fel strici linistea. Prin alte tari exista reguli si in privinta trasului apei la baie si al dusului nocturn.
Si nu exista antifonare care sa rezolve problema cum sugera un aiurit pe aici. Exista insa bun simt pe care din pacate unii nu-l au.

| Liviu a răspuns (pentru Emma30555):

Exista mai multe tertipuri prin care pot face viata un iad cuiva, trebuie doar sa vreau. Evident intru pe latura penala.Nu intelege, nici o problema. Daca nu a gasit nimeni scobitori bagate in broasca de la usa udate sa se umfle in interior e bine.Cum spuneam, exista mai multe optiuni.Ideea e sa te duca putin capu si sa o faci fara sa stie cineva.Cand eu iti spun tie, ca ne desparte un perete de 30 de cm, si tu nu intelegi si speli vasele si freci cu peria la 12 noaptea.E o problema.In momentu in care peretele e subtire, iar tu vrei sa mi-o faci intentionat, atunci te rezolv.Cum spuneam, bucataria ei e perete comun cu mine.Si noaptea find liniste, si daca tuseste in bucatarie, eu aud.Find o femeie cu bun simt, a inteles. Daca nu era, te asigur, ii infundam broasca de la apartament o data de 2 ori, si se satura happy Cand omu nu intelege, exista metode sa il faci sa inteleaga, si asta intr-un singur mod.Cum romanu intelege doar de bataie, sau frica.Deci are bucataria lipita de dormitoru meu, se aude si furculita in castron cand o pune, nu sunt absurd, si ultima data psihologu mi-a zis ca is sanatos cand am dat testul happy

| Emma30555 a răspuns (pentru Digikey):

Daca tu chemi politia pentru asa ceva, amenda ti o va da tie. In casa ta ai dreptul sa ti faci baie, sa mergi la toaleta, ai dreptul sa te uiti la tv dar nu dat tare, etc, nu ai nici o interdictie Eu am pus si masina de spalat dupa ora 11, niciodata nimeni nu mi-a batut in teava. Sunt exagerari. Ce fel de vecini sunteti voi? Stati ca mosii cu urechea lipita de perete? Stati si urmariti ce fac altii? Dar vti la cat te culci seara? Dar ai activitate suficienta incat sa te ia oboseala ca sa nu mai auzii ce fac altii in casa la ei? Nu te supara dar zgomutul strazii nu l auzi? Cainii?

| Emma30555 a răspuns (pentru Liviu):

Ce masuri mature luai tu! Dar tu ai activitate fizica suficienta incat sa te ia oboseala fara sa auzi ce fac vecinii tai? E adevarat ca la bloc se aude, dar eu fac ce vreau la mine in casa. Incep munca mai tz si termin seara, dupa munca ies in oras de regula cu prietenul sau prienele, seara cand ajungem acasa e dupa ora 11. Noi la ora aia facrm dus, bagam si masina de spalat uneori si crede ma niciodata nici un vecin nu a batut in teava, fiindca sunt oameni care si ei au activitate, ori fac si ei la fel dus seara etc ori dorm profund si nu aud apa la baie de exemplu. Ce vecin mai esti si tu.Stai ca mosii cu urechea lipita de perete? Dar ai activitate suficienta incat sa te ia oboseala ca sa nu mai auzii ce fac altii in casa la ei? Cu zgomutul strazii cum e? Sunt masini, cainii?

| Digikey a răspuns (pentru Emma30555):

Era vorba despre persoane civilizate si despre reguli de bun simt.Nu are legatura cu dumneavoastra.
Poate ca sunteti atat de surda ca nu auziti nici cand bat vecinii in teava.

| Liviu a răspuns (pentru Emma30555):

Mai fac un efort sa intelegi, perete comun, perete subtire, bucataria ei lipita de dormitoru meu. Orice mic zgomot se aude, e noapte.Ok? cat despre face ce vrea in casa ei, si eu pot sa ii fac orice atata timp cat nu sunt prins ok? punct.Ma deranjezi, te deranjez.Iti spun frumos ca aud tot, nu vrei sa intelegi, revin la punctu care spuneam, romanu stie de frica si de bataie.

| IonelaFlorariu020 explică (pentru Digikey):

Uite care e treaba. Gandirea asta e bullshit. Okay? Omul pana la urma face ce vrea la el in casa ca nu plateste vecinul de dedesubt chiria si toate cheltuielile ca sa faca figuri la ce face omul respectiv la el in casa. Omul are tot dreptul sa spele vasele si la 3 dimineata. Ca poate lucreaza toata ziua si ajunge terminat fizic si psihic acasa okay? Pana la urma persoanele cu gandire de genul sa se mute dracului la tara daca nu ii place viata la bloc.

| Digikey a răspuns (pentru IonelaFlorariu020):

Pentru o taranca nesimtita care a stat in tiganie toata viata este ok.
Dar pentru un om civilizat care a ales sa traiasca in comun intr-un bloc cu alti oameni nu este ok nici pe departe.

| Emma30555 a răspuns (pentru Liviu):

Si de lege nu stie? Trebuie sa respectem legile ca sa fim respectati. Libertatea se incheie cand incalci libertatea celuilalt. Violenta duce la violenta nu uita asta, cele mai bune solutii se fac prin comunicare si bun simt. Normal ca daca cineva imi spune ca nu poate dormi dintr un motiv anume pot sa inteleg dar nici sa ma simt in propria casa ca la inchisoare. Sunt lucruri de inteles, poate e si cazul tau dat fiind constructia blocului, dar si eu daca termin munca tarziu nu pot sa nu-mi fac dus. In plus, pune ti problema ca vei avea vecini cu bebe mic deasupra sau langa, bebelusii plang si noaptea, asa este traiul in bloc daca nu suporta solutua e sa se mute la curte

| Simpatic a răspuns:

Poti merge la politie daca te simti hartuita.
Dar nu uita trebuie sa existe un motiv chiar mic pentru care asta te-a luat in vizor.
Daca consideri ca nu exista nici cel mai mic motiv (desi ar trebui sa incerci sa privesti lucrurile obiectiv si nu subiectiv)mergi si fa sesizare la politie, dar sa stii ca e cu du-te vino, caci daca alta data iti cheama el politia si tu chiar faci galagie, amenzile sunt mari.
Acum s-au inasprit legile cu zgomotul facut in bloc.
Ca si eu aveam o terminata psihic care spala rufe (masina de spalat) la ora 23:00 si termina pe la ora 12 PM, stiti cum face masina cand spala sau cand stoarce? face ca un avion in decolare.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, tu ai in apartament un caine de rasă Amstaff. Asta este un caine mare, care latra, probabil ca face zgomot si deranjeaza vecinii. Vad ca-n postarea asta nu l-ai mentionat, desii in alta spui de el.
Daca tu stii ca nu faci zgomot deloc si nu ai animale in apartament sau nu tipi, urli samd, poti face plangere la politie, despre vecinul care te jigneste si urla la tine.
Cand tipa la interfon sau la tine la usa, il poti inregistra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să eviți discuția cu ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind ajungi in zona porneste telefonul pe inregistrare ca sa ai dovezi. Fa-i reclamatie la politie pentru amenintari. Da-l dracului, daca e idiot. Nu te stresa. Daca nu ai un prieten, fa-ti. Pe cit posibil unul mai impresionant fizic.winking

| IonelaFlorariu020 explică (pentru GabiDumitrescu):

De fiecare dată când mă întâlnesc cu el nu apuc să înregistrez...laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonelaFlorariu020):

Porneste inregistrarea inainte sa intri in cladire. Eventual du-te acasa, da teveul tare de tot, apoi coboara pe scari. big grin

| Ineys a răspuns:

Bullshit. Daca vrea liniste totala sa-si izoleze fonic camerele. Spune-i sa aduca politia, ti-ar face un serviciu, ca tot pe el ar cadea vina. E batran? Abuzeaza de faptul ca esti o fata si vrea sa te intimideze. Daca ii raspunzi si face mare scandal o data, sunt sigur ca a doua oare nu se mai ia la cearta.

| Digikey a răspuns:

Peretii de la bloc doar ca nu sunt transparenti, in rest se aude absolut tot, eu il aud pe cel de sub apartamentul meu cand sforaie, sau cand aprinde televizorul pe la 3 dimineata.si are volumul destul de rezonabil.
Acum nu stiu ce voce ai si cat de tare vorbesti la telefon, dar cred ca dupa ora 22 ar trebui sa o lasi mai moale.

| antimulte a răspuns:

Cand aude el galagie sau cine stie ce mai reclama, sa sune la politie, sa constate ei daca e sau nu deranjant ceea ce faci tu in casa. Daca ii cheama pe aia de 2-3 ori degeaba, isi semneaza singura amenda. Eventual iti pui si o camera video in casa, pe hol la intrare sau unde crezi tu, cand vine la usa sa ai si dovada cum iti vorbeste. Deduc ca est fata, dar eu l-as articula putin pe bosorog, am avut si eu din asta in bloc si am avut conflicte, locuri de parcare alte chestii.
In fine, stiu cum e sa ai vecin galagios deasupra, dar nu ai ce sa faci daca omul are copil sau ceva scuzabil... nu te duci la usa la 2 noaptea ca ii place copilul, sau latra catelul...

Răspuns utilizator avertizat
| Nonolita a răspuns:

Stii ce bine se aude totul dupa ora 22? Mai ales daca vorbesti sa fii auzita tocmai in strainatate.
Ai un caine. Si cred ca nu ai covoare. Se aud papucii tai sunand ca picamerul in creierul vecinului. Are dreptate, legea spune ca dupa ora 22 nici musca nu trebuie sa se auda.
https://www.politiaromana.ro/......de-liniste

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nonolita):

Da, da, sigur. Sa vina vecina de sub mine - care e o femeie super de treaba, dealtfel - si sa imi zica ca o deranjeaza ca MERG prin casa. Lol, hai sa fim seriosi. N-am avut noroc de asa specimen de vecini sub mine ca ea, ca ii dadeam mu1e cu galeata. Una e liniste, una e sa stai cu teroare ca vezi dom'le, vai, nu mai poate vecinul de dedesubt de PAPUCII MEI? Linistea asta are si ea niste parametri...

| Ineys a răspuns (pentru Nonolita):

Daca esti obosit si vrei sa dormi, nu te tine treaz vecinu de deasupra ca se plimba prin casa. Sa se auda pasi vecinului de sus? Doar daca joaca fotbal. Tu iti dai seama ca placa aia de beton are si ea o grosime respectabila, altfel nu ar mai fi 2 etaje si ai dormi cu vecinul de deasupra. Sunetul nu trece asa prin beton. Mai ales nu orice sunete. Mai multa galagie fac masinile care trec pe strada.

Cum i-am raspuns si celei care a pus intrebarea, daca te deranjeaza asa mult zgomotul izoleaza domne fonic apartamentu si gata. Nu intra nu iese sunet, ce e asa greu?

O tampenie. Nu am fost niciodata deranjat de vreun vecin ca fac galagie desi ascult muzica la volum mare toata ziua, vorbesc tare, fac zgomot destul de mult. La randul meu nu am deranjat nici un vecin vreodata din cauza zgomotului. E normal. Repet, cand esti obosit dormi si daca decoleaza o racheta langa tine.

Legea asta tampita ar trebui sa speficice si o limita de decibeli altfel nu are nici un sens.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Posibil să se audă gălăgie și de la vecinii lui laterali, dar în general cel mai mult se aude de la apartamentul de deasupra, reverberează prin parchet și placă, fiind foarte deranjant (mai ales dacă omul trece și printr-o perioadă mai stresantă). Crede-mă, nu ai vrea să fii în locul lui!