| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am pensie de urmas. In anul 2013 cand am implinit 16 ani nu am adus adeverinta de la scoala la timp si prin urmare nu am primit pensia pe 2 luni. Doamnele de la casa de pensii mi-au spus ca o sa imi vina pensia acasa, trebuie doar sa astept un pic.
Si ia uite ca e 2015 si inca nu am primit pensia pe acele 2 luni.
E posibil sa mi-o fi furat cei de la casa de pensii?
Mai pot face ceva tinand cont ca au trecut mai mult de 2 ani de la incidentul cu pricina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, citez:
"ART.104.(1) În sistemul public de pensii, pensiile se cuvin de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de prezenta lege, în funcţie de categoria de pensie solicitată.
  (2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, emisă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, şi se acordă de la data înregistrării cererii."
De asemenea conform Normelor de aplicare, citez:
"ART. 78
(1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care copilul beneficiar al pensiei de urmaş a împlinit vârsta de 16 ani, în cazul în care acesta nu face dovada continuării studiilor într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii.
(2) În situaţia copiilor urmaşi aflaţi în continuare de studii între 16-26 de ani, plata pensiei de urmaş se suspendă începând cu data de 1 octombrie a anului în curs, dacă nu fac dovada continuării studiilor într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii.
(3) Dovada continuării studiilor, în situaţiile menţionate la alin. (2), se prezintă casei teritoriale/sectoriale de pensii în termen de 10 zile de la data începerii anului şcolar/universitar. (4) Reluarea în plată a pensiei de urmaş suspendate se face potrivit prevederilor art. 115 lit. c) din lege, cu respectarea termenului general de prescripţie, iar în cazurile prevăzute la alin. (1), drepturile se achită de la data suspendării."
Fata de aceste prevederi inca mai poti solicita plata pensiei pe lunile respective, depunand o cerere la CPP din judetul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci se mai poate chiar si acum dupa ce au trecut vreo 2 ani jumate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se mai poate, dar nu lasa sa treaca mai mult de 3 ani de la data suspendarii, acesta este termenul general de prescriptie prevazut de Codul civil.

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Ai facut cerere scrisa? Ai inregistrat-o (adica ai luat numar de inregistrare si stampila?)Daca nu ai dus adeverinta la timp, iti pot spune ca nici un fel de pensii nu se dau retroactiv(din practica). Nu poate nimeni sa-ti fure, doar ca pierzi tu!
Ei primit vreo confirmare in sensul ca ti-au aprobat cererea?(impreuna cu actele doveditoare)? Din acel moment vei lua in luna urmatoare!
Daca ai un tutore, e posibil ca acea persoana sa ti-o incaseze!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Nu am facut cerere, eu intelesesem ca nu este necesara acea cerere ca penisia oricum o sa imi vina pana la urma.
Oricum cum am zis si in intrebare, povestea asta a avut loc in 2013, adica acum 2 ani.
Mama imi era tutore la vremea aia, dar nu i-a incasat ea, pensia pe lunile alea nu a mai venit niciodata. Oricum acum am 18 ani impliniti.

Mai pot face ceva chiar daca au trecut 2 ani de atunci?
Eu tot sunt sigur ca mi-au furat-o.