| cristi285 a întrebat:

Deci astazi am luat o frumoasa amenda de 40 de lei deoarece am traversat neregulamentar care in 48 de ore se dubleaza. Faza e ca domnu militian a uitat sa ma puna sa semnez.Deci in concluzie amenda e degeaba nu? Adica nu poate sa-mi faca nimic daca nu o platesc deoarece nu am semnat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Procesul verbal de contraventie poate fi semnat de catre un martor( in caz ca contravenientul nu semneaza) sau politistul poate consemna la "mentiuni" ca tu ai refuzat sa semnezi.

Art 19 din OUG 2/2001:
(1) Procesul-verbal se semnează
pe fiecare pagina de agentul constatator şi de contravenient. In cazul în care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste împrejurări
, care trebuie sa fie confirmate de cel puţin un martor. In acest caz
procesul-verbal va cuprinde şi
datele personale din actul de identitate al martorului şi semnatura
acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator
(3) In lipsa unui martor agentul constatator va
preciza motivele care au condus la încheierea procesului verbal în acest mod.

Art. 11
(2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contraventional.
(3) Pentru contravenţiile săvârşite de minorii care au împlinit 14 ani minimul
şi maximul amenzii
stabilite în actul normativ pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.
(4) Minorul care nu a împlinit vârsta de 16 ani nu poate fi sancţionat
cu prestarea unei activitaţi în
folosul comunităţii

Citeste OUG 2/2001 : http://www.itmmures.ro/LEGISLATIE/OG%202_2001%20contraventii.pdf

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, amenda este legala si trebuie s-o platesti.
Daca n-o platesti in 30 de zile va fi trimisa la organul fiscal de la domiciliul tau si se va incerca executarea silita. Daca nu pot face executarea silita pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii.
Te sfatuiesc sa platesti amenda.

| BiuL a răspuns:

Contesta-o la tribunalul din orasul tau. daca nu ai semnat e "valabila". daca nu semnezi inseamna doar ca nu esti de acord cu ce scrie acolo.

| madb a răspuns:

Cel mai bine o platesti sa-ti iei de-o grija si te inveti si minte sa numai traversezi asa (nu ca ar fi un lucru rau de fiecare data dar...).

| Roby955 a răspuns:

I-ai dat buletinul?
Daca are datele atunci te-a ars!
Oh, daca nu platesti iti pune amenda la impozitul anualwinking

| cristi285 explică (pentru Roby955):

Am 17 ani am uitat sa precisez, am mutatia pe adresa bunici care sta in al oras dar daca nu am semnat amenda tot mai e valabila nu? Si daca nu o platesc asta inseamna ca pune la impozitul pe casa bunici ca munca in folosu comunitati nu o sa ma gaseasca ca nu stie unde stau.