| Girly97 a întrebat:

Deci luna trecuta pe 3 ianuarie am fost la Mega sa fac niste cumparaturi. Cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca am uitat sa platesc 10 plicuri de 3in1, obisnuind sa beau cate un pliculet sau doua in fiecare dimineata cand ma trezesc. Era vorba de 7, 80lei pana la urma, nu era o suma colosala si nici nu era vorba de o mare pierdere insa am preferat sa rezolv situatia decat sa fiu considerata hoata cand toata lumea stie ca nu as fi niciodata hoata.
Problema era urmatoarea: supermarketul Mega Image este la 5-6 minute de casa, ma duc cel putin o data pe saptamana acolo si toti din oras ma cunosc si se duc acolo. Imi era teama ca daca m-as fi dus sa explic situatia si sa platesc pliculetele oamenii din magazin m-ar fi considerat hoata, s-ar fi zvonit ca am furat din magazin si as fi avut mari probleme cu parintii mei care m-au educat sa nu fur niciodata.
Asa ca am ales o metoda mai putin obisnuita de a rezolva situatia in ascuns fara sa ma deplasez. Am lucrat la Mega Image acum 2 ani insa nu mai am aplicatia mobila BRD din care pot sa fac rost de IBAN-ul supermarketului deoarece am inchis acel cont BRD. Asa ca am cautat pe Internet pana am gasit contul deschis la ING. Incercand sa ma asigur ca la detalii plata specific ca este vorba de 10 pliculete de 3in1, numele magazinului Mega Image conform SMS Alert de la Banca Transilvania (fac des cumparaturi cu cardul) si data in care am "furat" plicurile. Se pare ca aceste informatii nu au fost suficiente si nici faptul ca au avut numele meu complet nu i-a ajutat.
Aseara am primit un telefon ca o luna intreaga s-au chinuit sa afle ce este cu suma aceea. Le-am explicat si le-am cerut scuze, doamna fiind impresionata ca am facut asa ceva.
Ma gandesc ca poate nu ar fi trebuit sa rezolv situatia asta in ascuns acasa prin ordin de plata... Dar cum puteam sa rezolv situatia fara sa ma duc la mgazin si sa ma creada toti hoata? sad

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Luai pliculețele de 3in1 și le duceai înapoi în magazin. Le puneai la loc in raft și gata

| Frank51 a răspuns:

Deci mor laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Da, e amuzant dar mai rar oameni asa happy

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e tocmai rar, nici mie nu-mi place să fur. Eu am râs de faptul că orice i se întâmplă ei în viața reală oricât de banal, face mare tamtam din asta laughing

| Lioana a răspuns:

Puteai sa mergi cu plicurile inapoi la magazin, si le plateai la casa ca si cum le-ai fi adaugat atunci in cos,

| aditimus a răspuns:

Trebuia sa mergi la magazin si sa explici situatia si era totul ok

| Girly97 explică (pentru aditimus):

Si sa creada oamenii care ma cunosc ca sunt hoata? Nu cred.

| Catrice a răspuns (pentru Girly97):

De la pliculețe ți se trag gândurile astea. Mai bine renunți la ele.

| mi25 a răspuns (pentru Girly97):

Ce logica ai?!
O persoana care returneaza un bun luat din greseala, nu va fi considerat niciodata un hot. Dimpotriva.

| haileewatson a răspuns:

Te-ai complicat atat si ai facut atata tam tam degeaba. Te intorceai frumos in magazin si puneai plicurile pe raft si gata. Uneori am impresia ca ai 10 ani….jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avea caracter inseamna a-ti mentine pozitia, bravo pentru initiativa!