| anonim_4396 a întrebat:

DETALII DESPRE CAZIER ( pentru cei ce au nevoie de cazier )
Vreau sa va povestesc prin ce am trecut azi ca sa obtin un cazier:
Am fost la politie acolo exista un aparat care dadea numere de ordine care aparat nu mai avea numere de ordine exact pentru cazier judiciar ( pentru orice alt ceva as fi dorit de la politie aparatul mai avea numere de ordine )
Cat m-am chinuit eu la aparat si tot am mai asteptat in speranta ca o sa isi revina oamenii care erau inaintea mea la coada pentru cazier au intrat toti si gata s-a terminat programul de dimineata.
Apoi am aflat ca nu e asa usor sa iti iei un cazier trebuie sa treci prin "furcile caudine" adica printr-o gramada de alergaturi!
Prima data afli ca iti trebuie un timbru de 2 lei care nu exista la orice oficiu postal trebuie sa mergi la primarie _ acolo te indruma cineva si gasesti unde trebuie sa platesti 2 lei
dupa ce stai la o coada gigantica cu tot felul de oameni care vor pamant. retrocedari. masurarea pamantului.
in sfarsit nu mai exita timbru dar afli ca trebuie sa mergi la un birou al politiei care exista in alta locatie
mergi acolo la biroul respectiv unde mai stai la o coada
in sfasit reusesti sa iti iei chitata de 2 lei care tine loc de timbru.
Apoi trebuie sa mergi la ADMINISTRATIA FINANCIARA unde iti cer si acolo bani 10 lei ( la administratia financiara nu e coada mare si se sta maxim 30 minute, o sa fie maxim 7 prersoane inaintea ta )
Am facut rost si de acesta chitata de 10 lei
Apoi merg inapoi la politie
Unde ajung primul
Iar incerc aparatul din holul politiei sa iau numar de ordine
iar spune ca are 0 bonuri de ordine pentru cazier judiciar
Astept eu astept se face ora 14:30
Se deschide boroul
oamenii mai destepti care ami fusesera pe acolo stiau ca doar atunci cand este biroul deschis iti merge aparatul respectiv sa iti dea numere de ordine
asa ca de si fusesem eu primul acolo altii au asteptat la aparat exact la minutul secunda in care incepea sa se dea numere de ordine
ma prin si eu repede cam in vreo 3 minute
Merg la aparat
asa cum sunt eu cu bun-simt mai las vreo 2.3 oameni inaitea mea sa isi ia bonurile pentru ca ereau prea inghesuiti in aparat si nu era frumos sa ma tiganesc cu ei sa ma lase pe mine sa imi iau eu primul bonul respectiv si nu aveam chef de scandal
In sfarsit multumesc lui Dumnezeu ca am reusit sa iau bonul respectiv
Intra oameni si tot intra dupa ordinea bonurilor lor
timpul de asteptare pentru fiecare om care intra este de vreo 12 minute / persoana
eu aveam bonul in mama
SI SENZATIONAL GATA APARATUL SPUNE CA NU MAI ARE BONURI PENTRU ZIUA DE AZI PENTRU CAZIER
Asa ca, chiar daca mai erau oameni pe hol care si-ar fi dorit sa ia si ei bonuri tot pentru azi nu mai aveau nici o sansa pentru ca erau instiintati de catre aparatul respectiv ca sau epuizat bonurile pentru azi.
Asta inseamna ca daca mai aveam foarte putin bun-simt nici eu nu as mai fi avut posibilitatea sa intru sa imi iau cazierul de si fusesem primul acolo.

Asta mi-se pare o mare ne dreptate care ar trebui indreptata
sa fie serviti toti oamenii care stau la coada nu sa le spuna un robot ca nu mai exista bonuri!

De ce sa stau la 4 randuri ca sa iau un amarat de cazier?
Cand in alta tara dureaza maxim 30 de minute de cand nu ai nici un fel de act pentru ca le-ai pierdut pana cand stiu totul despre tine si iti pot face alte acte!

Daca tot platesc de ce sa fiu torturat pe la cozi
De ce sa fiu trimis la o gramada de ghiseie?

A am uitat ca traim in Romania

Dar mai nou vedeti ca aesta Romanaia a intrat in UE asa ca eu sunt caine comunitar si am drepturi laughing

Parca v-ati obisnuit sa fiti luati in deradere cand spuneti ca sunteti ceteteni Europeni

2 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

M-a distrat povestea ta, mai ales ca te mira cum esti tratat. mai ramine sa ai pretentii la spitale, scoli, drumuri bune...

| KodrutZ a răspuns:

Cui se angajeaza sau cui da de permis?