| razvangr24 a întrebat:

Detin o replica airsoft o folosesc doar la jocuri de airosft, spre exemplu in timpul transportului spre un joc o am in toc si cineva ma ameninta imi pune in pericol integritatea am voie sa o folosesc spre intimidare ca sa ma apar sau imi intra un hot in casa si o am pe birou se poate folosi pentru aprare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie s-o folosesti in legitima aparare, dar fara a depasi atacul.
Nu ai voie s-o porti in anumite locuri si la anumite evenimente si nici s-o folosesti fara drept, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In timpul transportului si in locuri publice n-ai voie s-o folosesti. Acasa, da si la locul de desfasurare a jocului, antrenamentelor, etc. Aceste locuri nu trebuie sa fie publice, cu multa lume. Poti face antrenament intr-o sala a unui privat, pe campul cuiva, in padurea cuiva, etc. Si intr-o sala trebuie sa fii atent daca intra alte persoane. Salile de tragere sund domeniu public privat si au alt regim decat domeniul privat simplu.

| razvangr24 explică (pentru Salontanul):

NU am intrebat unde il pot folosi.
.am intrebat daca in timp ce il transport inspre locurile de joaca si sunt amenintat cu un cutit daca il pot folosi sa ma apar cu el sau intra unu in casa sa fure sa il pun inspre el ca sa il imobilizez asta am intrebat nu unde il pot folosi ca asta stiu si eu.

| Salontanul a răspuns (pentru razvangr24):

Ai citit prima propozitie, macar? Eu ti-am spus ca in locuri publice nu-l poti folosi. Acasa nu-i loc public. Deci puteai sa tragi concluzia logica: poate fi folosit. Citeste legea! Ti-a spus Ioandelasal.