| anonim_4396 a întrebat:

Daca un minor a lovit pe cineva in varsta de 19 ani,. din punct de vedere legal minorul ce poate pati?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorului la data cand a lovit, spune acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

| Pitic a răspuns (pentru Ioandelasal):

Varsta minroului 17 ani, data cand a lovit? imediat ce va intalnii persoana de 19 ani!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pitic):

Minorul de 17 ani raspunde penal, doar ca limitele minima si maxima a pedepsei se reduc la jumatate. Ar putea fi acuzat cel putin de lovire sau alte violente, art.180 Cod penal, citez:
"Art.180. Lovirea sau alte violenţe
1. Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
1^1.Faptele prevăzute la alin. 1 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendă.
2. Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
2^1.Faptele prevăzute la alin. 2 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendă.
3.Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 şi 2^1 acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
4. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ala de 19 ani nu e un mototol, ia un sut in cur de la el.

| MadalinLostRoad a răspuns:

Inseamna ca minorul este tare, trebuie sa sarbatoreasca i sa-i mai dea aluia doau capace laughing))

| bazgau a răspuns:

Depinde cat de grav la lovit.In cel mai bun caz parinti lui primesc o amenda sau o sa munceasca in folosul comunitatii, In cel mai rau caz minorul este dus la o scoala de corectie(un fel de inchisoare pentru minori).Si depinde daca a fost autoaparare, daca a fost minorul nu pateste nimichappy