| Ieusântanalfabet a întrebat:

Din punct de vedere legal poți deține o arma ak47 în România?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, armele militare sunt interzise in Romania, chiar daca ai avea dreptul si ai obine un permis de portarma.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este ilegal sa detii orice arma de foc chiar si ak47.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar in scop decorativ.
Daca e replica nefunctionala, nu cred ca iti trebuie nici un act, dar daca este una originala dezafectata, ai nevoie si de permis port-arma, plus conditii speciale de detinere (vitrina/cutie incuiata).

| Holiday a răspuns:

Depinde. Ca persoana fizica, nu poti. Dar ca si firma care opereaza, de exemplu, un poligon te trageri unde oamenii platesc pentru a trage cu arma in conditii controlate, poti.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| Eireann a răspuns:

Permisul de port arma nu este suficient si un permis de port arma nu iti da dreptul sa ai orice arma vrei tu. Trebuie sa specifici motivul pentru care vrei arma si asta limiteaza ce arme poti detine: daca ai permis de port arme pentru vanatoare nu poti detine decat arme de vanatoare, daca vrei tir sportiv nu poti detine decat arme de tir sportiv fiindca odata cu permisul de port arma trebuie sa obtii o autorizatie de achizitonare de arme de foc si asta specifica clar ce ai voie sa cumperi.
Un AK47 e arma militara -assault rifle deci in afara cazului in care faci parte din armata nu prea ai sanse sa detii legal asa ceva.

| Eireann a răspuns (pentru Eireann):

De fapt nici nu poti sa detii, ai voie sa o folosesti in timpul instruction si exercitii militare dar nu poti sa pleci cu ea acasa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Eireann):

Hai sa iti fac un update. Nici militarii de cariera nu au voie cu AK-urile acasa. Maxim un pistol, si depinde de grad si ce permise mai au.

| ReddY25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar cuțite?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ReddY25):

Pai ce cutite? Ai nevoie de permis pentru asa ceva? Daca au lama lunga si umbli cu ele in public, e port de arma alba. Daca le tii acasa, pot sa aiba si 3 metri.