| Ss74jfv a întrebat:

Credeti ca e posibil sa revina comunismu avand in vedere situatia economica mondiala?

Inflatia e la maximul ultimilor 30 de ani, saracia e in crestere, diferenta intre saraci si bogati e uriasa, majoritatea populatiei abia o duce de pe o zi pe alta, pretul multor metale pretioase e la maxime istorice.
Dar presa din Romania mananca rahat mult, suntem mintiti permanent cu cresterile economice pe care le viseaza Florin Citu si altii.

Ce parere aveti? mai rezista capitalismul si democratia mult timp?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este posibil, cel putin nu in forma anterioara.
De altfel in nici o tara zisa comunista nu a fost comunism decat in teorie, de fapt au fost regimuri autoritare sau chiar totalitare.

| Ss74jfv explică (pentru Ioandelasal):

Mi-e teama ca se va intampla o revolutie mondiala si se va schimba ordinea mondiala. Sper din tot sufletul sa ai dreptate.

| doctorandus a răspuns (pentru Ss74jfv):

Doar masele grav infometate fac revolutii socialiste. Si nici alea mereu.

De aceea, o revolutie fascista e mai probabila decat o revolutie socialista.

| Ss74jfv explică (pentru doctorandus):

"De aceea, o revolutie fascista e mai probabila decat o revolutie socialista."

Mdah, partidele fasciste de extrema dreapta castiga din ce în ce mai multă popularitate. Asta arata ca suntem niște idioti sătui de prea mult bine.

"Doar masele grav infometate fac revolutii socialiste"
Eh, dacă China nu ar mai avea atâta influenta în Africa probabil socialismul ar fi dispărut de mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Statele civilizate și cu populație educata înțeleg ce înseamnă comunismul și sper sa nu repete greșeli din trecut

| RxTx a răspuns:

Eu mi-as dori sa vina comunismul acela adevărat din cărți sa fi pus in practica și in realitate ca nu e rau!
Dar sa fie aplicat exact ca la carte!
NU UNII SĂ FIE MAI EGALI DE CÂT ALȚII!

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Daca vine comunismul sa vezi cati cameleoni dinastia politici or sa devina pupincuristi si o sa doreasca funcții de conducere tot șefi să fie tot ei la ciolan