Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Doi parinti un copil major; daca moare mama cum se imparte averea ramasa si daca moare tatal cum se imparte averea; la fel in ambele cazuri?

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil averea ramasa dupa un parinte se imparte cu aceleasi cote legale, indiferent care decedeaza primul: sotul supravietuitor mosteneste 1/4 iar copilul 3/4 din averea defunctului. Cotele sunt aceleasi, indiferent cati copii sunt si indiferent de varsta, ei vor mosteni impreuna tot 3/4 din averea defunctului, aceasta cota se va imparti in mod egal la numarul de copii.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

era mai simplu daca dadeati un exemplu mai pe intelesul tuturor, daca averea se compune din 5 camere a cate 25, 5 mp, a 2 bai a cate 10, 3mp, si tot asa cum explicati asta? mor cand va aud ca dati totul mot-a-mot din carte

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa spune Codul civil si asa se atribuie cotele de catre notarul public, prin certificatul de mostenitor. Daca partile vor sa iasa din indiviziune si sa partajeze in natura locuinta atunci va trebui sa se faca, de catre un expert, o schita de apartamentare si apoi un act de partaj la notar si se va atribui fiecaruia un anumit numar de camere, conform cotelor, bineinteles daca imobilul se poate partaja in natura.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E mai simplu de inteles cand afli exact textul din carte. Invatarea prin exemple este doar pentru copii foarte mici, un copil peste 7-8 ani intelege mult mai bine dintr-un text explicit, fiindca isi creaza propriul exemplu. In plus, impartirea unei astfel de averi se face in indiviziune, adica fiecare primeste cota parte din fiecare bun (nu ia unul o camera si celalalt trei camere, ci fiecare este proprietar in fiecare camera in proportie cu dreptul sau)

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Bine bine, ia tu toata averea ca eu nu mai vreau nimic laughing

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Soțul supraviețuitor primește jumătate din averea toată plus un sfert din averea defuncutului. Copilul primește celălalt sfert.
Când și celălalt soț decedează, copilul ia jumătatea și sfertul, per total toată masa succesorală.
Ți-am spus mai pe românește.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Doamne cate aberatii pe aici. Mostenirea se imparte la fel indiferent cine e sot supravietuitor, mama sau tata. Copilul (sau copiii impreuna) iau 3/4 din mostenire, si sotul supravietuitor 1/2. Daca e cum zice cineva, ca de exemplu mostenirea e formata doar dintr-un apartament atunci se va face partaj, se va imparti ori in natura, de exemplu cineva ia aparatamentul si plateste celuilalalt o diferenta sau primeste mobila, aparatura electrocasnica etc sau se vine aparamentul si se impart banii in functie de cotele de mostenire care revin fiecaruia. Sper ca ai inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima varianta este ca la tata trebuie dusa averea si tata daca moare o da la copil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel

| Laurretta a răspuns:

Nu are importanta care dintre parinte decedeaza primul. Averea se imparte la fel.

| 010123 a răspuns:

Revine copilului.

| Un1kuL a răspuns:

Daca nu stii nu raspunde laughinglaughing

| AidaMaria a răspuns:

Conform Codului civil averea ramasa dupa un parinte se imparte cu aceleasi cote legale, indiferent care decedeaza primul: sotul supravietuitor mosteneste 1/4 iar copilul 3/4 din averea defunctului. Cotele sunt aceleasi, indiferent cati copii sunt si indiferent de varsta, ei vor mosteni impreuna tot 3/4 din averea defunctului, aceasta cota se va imparti in mod egal la numarul de copii.

| MoNyKa66 a răspuns:

Jumi-Juma...(CRED)

| KindduOullie a răspuns:

Pai depinde si de testament sau in jumate

| sindromforyou a răspuns:

Nu este adevarat. parintele ia 3/4 iar copilul 1/4.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sindromforyou):

Vorbesti prostii, citeste Codul civil.

| sindromforyou a răspuns:

Tata a murit iar la succesiune, mama a luat 3/4 iar eu 1/4. deci mama a luat 75% iar eu 25%. vorbesc din experienta.

| DennisDMR a răspuns:

Prima varianta este ca la tata trebuie dusa averea si tata daca moare o da la copil.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DennisDMR):

Nu este adevarat. Nu inteleg de ce iti dai cu parerea fara sa ai habar. Se imparte strict averea care ramane dupa parintele care a decedat primul si numai ce are acesta nu si averea celuilalt parinte.

| DennisDMR a răspuns (pentru Ioandelasal):

Auzi tu ala expertu'...Mai tacati gura aia ca, comentezi la fiecare greseala de raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DennisDMR):

Stii, mi se pare ca tu ilustrezi perfect zicala: "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul!
Cine te pune sa spui prostii, fara a avea habar despre ce-i vorba?
Si iti mai amintesc ceva: "Daca taceai, filozof ramaneai!"

| DennisDMR a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bine ca esti tu filozof si intelept ca parca esti un hater.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DennisDMR):

Stii macar ce inseamna hater?
Daca as fi fost hater, altceva ti-ar fi vazut ochii.

| DennisDMR a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai eu macar am ochi ca sa vad bine intrebarile.big grin

| DragosM8 a răspuns:

Nu i revine nimic copilului ca mai e 1 din parinti in viata

| xxxChocolatexxx a răspuns:

Conform Codului civil averea ramasa dupa un parinte se imparte cu aceleasi cote legale, indiferent care decedeaza primul: sotul supravietuitor mosteneste 1/4 iar copilul 3/4 din averea defunctului. Cotele sunt aceleasi, indiferent cati copii sunt si indiferent de varsta, ei vor mosteni impreuna tot 3/4 din averea defunctului, aceasta cota se va imparti in mod egal la numarul de copii.