| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa rulez o afacere online in afara tarii, si nu cunosc prevederile legale in acest sens. Mai exact un magazin online care se adreseaza strict publicului din USA, eu fiind intermediar. Se poate face acest lucru, am citit pe niste forumuri ca este posibil, am nevoie doar de un anumit cod si bineinteles de un card. Legea Romaniei are de a face cu acest lucru, sau sunt afectat doar de Guvernul American?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legislatia comerciala-fiscala internationala este destul de stufoasa.
Daca faci doar intermediere, atunci partile cu care ai contract au posibilitatea de a-ti achita venitul net in cont, iar - conform legislatiei lor locale - sa vireze in numele tau taxele aferente (de care vei putea sa beneficiezi si tu).
Trebuie sa te interesezi insa, daca esti obligat la plata de impozit in ambele tari sau doar intr-una, intrucat sunt multe conventii internationale care interzic dubla impozitare.
(daca-mi aduc aminte, asemenea conventii au existat si poate exista si intre SUA si Romania - trebuie sa te interesezi, inclusiv la ambasada SUA)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat tu ai afacerea deschisa legal aici in Romania si iti platesti toate taxele si impozitele nu conteaza unde si cui vinzi

| doctorandus a răspuns:

Cate state are SUA? Cu atatea legislatii vei avea de-a face (plus legislatia federala). Plus cu cea din tara unde ai sediul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Discuta cu un contabil. Practic daca faci dropshipping ar trebui sa se considere ca la activitatile de afiliere. Poti sa faci un SRL, te angajezi pe tine cu salariul minim sau nu te angajezi deloc daca ai alt job, poti sa fii administrator cu program de o ora pe zi ceva de genul. Discuta cu un contabil.

| KanameKuran a răspuns:

Iti sugerez sa contactezi ambasada USA si sa ii intrebi pe ei, ei stiu totul despre legile americane.