| Desmnvj a întrebat:

După ce ieși la pensie la vârsta de 50 de ani mai poți avea un loc de munca? (șofer pe tir în alte tari?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate cumula pensia cu salariul in anumite cazuri, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„ART. 118.(1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
e) pensionarii care realizează venituri în calitate de consilieri locali sau judeţeni.
(1^1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepţia celor realizate din situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) şi b) sau pct. II, următoarele categorii de pensionari:
a)pensionarii de invaliditate încadraţi în gradul I sau II de invaliditate, precum şi pensionarii de urmaş încadraţi în gradul I sau II de invaliditate;
b)pensionarii de invaliditate încadraţi în gradul III de invaliditate, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
c) pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parţiale;
d) soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş.
(1^2)În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi independente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.
(2)Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri din activităţi dependente, aflându-se în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) şi b) sau pct. II, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat."

| Violleta2022 a răspuns:

Se iese la pensie DUPA 65 de ani, nu la 50!

| sierra1 a răspuns:

Poți fără ingrădiri DOAR in sectorul privat. excepție: dacă ești parlamentar - dar nu e cazul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, dar întrebati la casa de pensii de unde apartineti, ei va pot ajuta cu un raspuns oficial.

| Desmnvj explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am de ce sa întreb, am întrebat de curiozitate, nu este urgent, am 13 ani și as vrea sa știu dacă după pensionare te mai angajează, vreau ca după ce termin clasa a al12 a sa ma fac polițistă, dar vreau sa lucrez și pe tir, am văzut ogramada de femei făcând asta, m-am gandit ca ce ar fi după ce ies la pensie, (cam pe la 50 de ani) din politie sa ma angajez pe tir, și m-am gândit sa întreb aici

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru stat: "Guvernul a decis, interzicerea cumulul pensiei cu salariul în instituții publice, pentru pensionarii care beneficiază de drepturi de pensie plătite din fonduri publice. Măsura a fost introdusă în proiectul de lege privind modificarea OUG nr. 114/2018 și pe care Guvernul își va angaja răspunderea în Parlament. Tot prin acest proiect, Exzecutivul interzice detașările de personal din mediul privat în instituțiile de stat."

Pentru privat: "Aleșii s-au gândit, în primul rând, ca în cazul societăților comerciale cu capital privat, care, la finalul ultimului an fiscal au avut o cifră de afaceri mai mare de 5 milioane lei, să fie obligate să angajeze, din rândul pensionarilor, cu contract individual de muncă, persoane cu experiență, cu titlul de consilier, în domeniile de activitate ale societății comerciale respective."

In realitate: orice este posibil big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Aleșii s-au gândit, în primul rând, ca în cazul societăților comerciale cu capital privat, care, la finalul ultimului an fiscal au avut o cifră de afaceri mai mare de 5 milioane lei, să fie obligate să angajeze, din rândul pensionarilor, cu contract individual de muncă, persoane cu experiență, cu titlul de consilier, în domeniile de activitate ale societății comerciale respective."
Te rog frumos au gândit așa aleșii, am aflat și eu pe surse, dar au băgat și legea, că mă interesează foarte tare, te premiez în privat pentru răspuns afirmativ?

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

Hmm, da... aparent tot pe surse, nu s-a mai auzit nimic de ea.

| Lucian4 a răspuns:

Varsta de pensionare e mai ridicata in Romania din cate stiu, deci poti lucra oriunde