| AidaPinkiePie a întrebat:

E adevarat ca de la 16 ani putem conduce masini electrice? Sau masini cu 2 locuri (smart)? Sau legea asta nu se aplica si in Romania?

Funda pentru un site cu raspuns la toate intrabarile. happy

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Smart are motor de 1000 cmc si peste 80 cai putere, se poate conduce doar cu permis categoria B de la 18 ani. nu conteaza numarul de locuri, conteaza capacitatea cilindrica si puterea in kW.
masini electrice? porsche panamera are motorizare electrica si 470 de cai. il poti conduce? poti conduce o masina care prinde 260 la ora in mai putin de 8 secunde? nu.

da, de la 16 ani poti conduce masini ce intra in categoria B1 (sa aiba pe la 400 kg nu mai mult, si puterea de maxim 15 sau 35 kW). cauta pe google "categorie B1". incetati sa credeti ca daca este mic smart-ul este si slab. eu am avut smart si in afara ca are peste 830 kg (de 2 ori si ceva mai mult decat permite B1) are si cam 100 cai (imparte la 1.34 sa aflii cati kW inseamna asta) da mult peste 35. si masini electrice exista ca hibride cu pana la 700 cai putere si simple (gen tesla) pe la 150 cai.

| Kkkvvxgdcffb a răspuns (pentru JohnnyBi):

Salut scuze ca intervin
Dar am 20 de ani de experiența in mecanica
Și crede-ma când îți zic ca o mașina Smart are motorul de la 599 pana la 1000 cm2
Si cele de 599 nu au 100 de cai
Au 47 de cai
Și 35 de kw
Și Porsche panamera nu are motorul electric?✌️
Și nu are 470 de cai
Ce *** e avion?
Dacă are 470 de cai e mai tare și ca Bugati veroniii
Porsche panamera are 305 cai putere
Și hibridele da într-adevăr ajunge pana la 400 de cai putere nu pana la 700 ca nu e frate avion
Ce hibridele ajunge de la 0 la 500 in câte secunde 0, 010?
Calmeaza-te frate
Și când vezi hibrid de 700 de cai putere
Anunță-mă și pe mine chiar sunt curios

| Kkkvvxgdcffb a răspuns (pentru JohnnyBi):

Salut scuze ca intervin
Dar am 20 de ani de experiența in mecanica
Și crede-ma când îți zic ca o mașina Smart are motorul de la 599 pana la 1000 cm2
Si cele de 599 nu au 100 de cai
Au 47 de cai
Și 35 de kw
Și Porsche panamera nu are motorul electric?✌️
Și nu are 470 de cai
Ce *** e avion?
Dacă are 470 de cai e mai tare și ca Bugati veroniii
Porsche panamera are 305 cai putere
Și hibridele da într-adevăr ajunge pana la 400 de cai putere nu pana la 700 ca nu e frate avion
Ce hibridele ajunge de la 0 la 500 in câte secunde 0, 010?
Calmeaza-te frate
Și când vezi hibrid de 700 de cai putere
Anunță-mă și pe mine chiar sunt curios jhon

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Da! dar tu trebuie sa ai permis A1 si sa ai o masina care are capacitatea de 125cm daca e mai mare nu o poti conduce!

| JohnnyBi a răspuns (pentru AlexandruParaschiv98):

A1 este pentru vehicule cu 2 roti. masina cu capacitate de 125 cmc nu merge nicaieri. nu ar fi o idee sa te documentezi inainte sa vorbesti? gen iti trebuie B1 nu A1, gen masini de maxim 400 kg si 15 kw? poate sa aiba motor de 4 litri, cat timp are 400 kg si 15 kw se conduce cu B1