| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca intr-un stat musulman daca o femeie se casatoreste cu un musulman copiii apartin tatalui? Poate sa o omoare daca da divort? Si prin minune daca reuseste sa divorteze copiii raman la tata si mama nu are nicio sansa sa ii recupereze?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legile difera de la tara la tara.
Legile musulmane "raditionale" sunt foarte severe si aplica pedepse pe masura. De exemplu: sunt tari, unde se taie o mana a celui prins furand.
Iar femeile sunt considerate de rang inferior barbatilor, sunt obligate sa poarte burca, cu care sa-si acopere fata. In acele state, femeile au drepturi reduse: nu au voie sa mearga singure in public, scolarizarea este redusa, nu prea pot ocupa posturi publice.
Si statutul femeilor in familie este de rang inferior barbatilor. In caz de divort, copii raman in custodia tatalui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu legile mai difere de la stat la stat, dar da in islam femeia înseamnă nimic și are zero drepturi

| anonimg a răspuns:

Comunismul și islamismul sunt două extreme: primii sunt complet împotriva religiei -adică fără Dumnezeu, iar ceilalți sunt extrem de religioși, mai religioși decât conducătorul lor care îl cred a fi dumnezeiesc.
Asta face extremele.
Mai există însă și o altă categorie neplăcută lui Dumnezeu. Este acea categorie care spune că Îl cunoaște pe Dumnezeu, dar care se complace în secularism. Această categorie nu spune că nu există Dumnezeu, dar trăiește ca și cum El n-ar exista.
Cât despre musulmani, în sângele lor clocotește o dorință diabolică de răzbunare. Musulmanul nu poate adormi dacă nu este răzbunat. Iertarea este imposibil de acceptat; este de neconceput în islam. Iar dacă aceasta ar exista in concepția islamică, ea nu ar putea să existe fără să fie plătită: ori cu valori materiale și financiare, ori cu mutilarea sau chiar cu viața. Dar aceasta nu mai este iertare când este plătită.
Când ești de partea lor este bine; dacă îți schimbi ideile, ești dușmanul lor. Asta nu este rasism, ci este realitate. Chiar și majoritatea teroriștilor sunt născuți din islam; ei sunt acei activiști ai musulmanilor.

| Eireann a răspuns:

Nu e chiat asa. Una e Arabia Saudita si alta e Indonezia -ambele tari majoritar musulmane dar cu abordari diferite. Unele tari musulmane au sisteme legale pur seculare (. adica fara baza in religie), altele au anumite prevederi legale pe principii islamice, altele aplica legea Sharia. Islamuk si legea Sharia accepta divortul daca impacarea partilor e imposibila.
Despre copii: daca un barbat musulman se casatoreste cu o crestina sau evreica atunci copiii trebuie crescuti musulmani. In cazul unui divort sotul poate sa spuna ca o femeie nemusulmana nu poate creste (din punct de vedere religios) copii musulmani si atinci copiii sunt incredintati tatalui. Daca femeia este musulmana femeia are dreptul sa ia toate fetele si baietii pana la varstea pubertatii si barbatul trebuie sa ii intretina pe toti. Baietii cand ajung la varsta pubertatii merg la tata ca sa aiba model masculin in anii in care se formeaza ca barbati.

| Xox0 a răspuns:

Pai de exemplu, in Afganistan, femeia este egala cu 0. Singura ei atributie e sa fie obiect de satisfacere al barbatului si sa faca copii. Si poate fi batuta oricand si oricat, iar de divort nici nu se pune problema. E o proprietate care apartine sotului. In schimb, daca ea comite adulter sau alte lucruri impotriva casatoriei sau a sotului ei, poate fi bine merci omorata.

| Standt a răspuns:

@Eireann a raspuns corect.