| Necunoscutu92 a întrebat:

E adevarat ca pirateria in Romania nu e asa pedepsita daca esti prins ce patesti in Romania?

Răspuns Câştigător
| brandutzu a răspuns:

De obicei sunt pedepsiti cei care au servere si distribuie masiv continut protejat. Impotriva lor se pot obtine dovezi pentru a fi pedepsiti. Daca descarci doar pentru tine, nu sunt probleme.

5 răspunsuri:
| sir sanjei a răspuns:

Atât timp cât downlodezi diverse chestii pentru tine nu se intampla nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit un articol ca in Romania, deseori, sunt pedepsiti doar cei care uploadeaza fisiere, detin site-uri etc

| GrepolisKing a răspuns:

In Romania, daca suni pentru un atac cybernetic te vor lua politistii in ras.
Deci pirateria nici nu se pune in discutie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GrepolisKing):

Depinde unde suni. Si lasati-o mai moale, legislatie exista si incet-incet se aplica. Piraterie e si cand tragi filme si muzica "pentru uz propriu". Scuzele alea penibile sunt echivalentul cu "am furat si eu o piine si un salam, dar nu le vind, sunt pentru uz propriu". Fura dintr-un magazin si vezi cum o sa functioneze scuza asta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 8/1996 prevede sanctiuni penale pentru piraterie, doar ca nu este aplicata cum ar trebui.