| Dandanache a întrebat:

E cineva din Londra sau are prieteni in Londra?

Am postat pe TPU acum 3 saptamani o intrebare, mai degraba un anunt. Era vorba despre un nevazator care a plecat la Londra din Romania, pe o bicicleta tandem, alaturi de un prieten, pentru a demonstra ca persoanele cu handicap pot fi integrate social. Nu stiu daca a reactionat cineva atunci, nu a postat nimeni niciun raspuns.

Incerc totusi din nou sa amintesc de el, deoarece luni calatoria lui se incheie. Florin va ajunge luni lla Londra, va avea parte de o primire oficiala la ora 11 AM, ora locala, la Casa Olimpică a României, la adresa: 30 Pavilion Road, Cod SW1X 0XJ (zona Knightbridge, în spatele magazinului Harrods). Vor participa Excelenţa Sa Ambasadorul României în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, Dr. Ion Jinga şi Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, domnul Octavian Morariu.

Daca locuieste cineva dintre voi in Londra si vrea sa ia parte la acest eveniment, il rog sa o faca. Sau daac aaveti prieteni plecati la Londra, comunicati-le va rog acest anunt, poate vor fi interesati.

Aflati mai multe despre Florin si calatoria sa pe:

www.vezidincolodelimite.ro

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salutare. Eu sunt in Londra din 2007.
Nu stiam despre acest eveniment, intrucat nu a fost suficient mediatizat.
Pacat ca nu ajunge in weekend. Din pacate majoritatea romanilor muncesc in timpul saptamanii, si putini isi vor risca slujbele.
Sunt foarte fericit, ca avem frati romani care reusesc sa faca asa ceva. Este de admirat si de apreciat.
Am multi prieteni aici in Londra, inclusiv intreaga familie. Daca ai ceva creat pe facebook, te rog sa-mi dai si sa postez, si pe facebook, ca semn de sustinere fata de romanii nostri.Acum iti voi posta anuntul, asa cum este prezentat de catre tine.

| Dandanache explică (pentru SaveTheNature):

Draga PeaceInHeaven, iti multumesc foarte mult pentru raspuns si dovada de omenie. Iti las si pagina lui de facebook, (e si anuntul acolo, pe care poti sa il sharuiesti), m-as bucura foarte mult daca ar afla cati mai multi din Londra de acest eveniment. Ai dreptate, e greu sa pleci de la munca, dar cine stie.

https://www.facebook.com/vezidincolodelimite

Despre calatoria lui Florin a scris si NBC, dar ai dreptate, prea putini romani au aflat despre acest efort impresionant.

http://www.msnbc.msn.com/......-disabled/

| zoonik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am si eu o intrebare....ai zis ca tu esti in Londra din 2007..cum ti.se pare acolo? e frumos?

| SaveTheNature a răspuns (pentru zoonik):

Buna!happy Depinde! Depinde de la persoana la persoana.
In timp ce unii iubesc Londra, altii cad in depresie si o urasc.
Depinde ce muncesti, sau daca faci scoala. Depinde in ce zona a Londrei vei sta.
Depinde ce anume vrei sa gasesti in Londra. Depinde daca mergi cu familia, sau doar cu un frate sau o sora. Depinde de foarte multe chestii.
Pot incepe cu ce e naspa:
-vremea (ploua aproape mereu) daca nu ploua e innorat oricum, dar soarele il vezi foarte rar, -putin mai mult vara.
-foarte multi indieni (indienii arata exact ca tiganii nostri, si usor pot fi comfudati). Indienii, au mancaruri ciudate si miros urat.
Internetul in general este de proasta calitate. (are o viteza mica), mai ales in zonele defavorizate in care stau romanii.
-Londra e foarte aglomerata.
-mancarea lor e cam fara gust, si daca vrei mancare mai de calitate costa foarte scump.
-nu au semnal la telefon in metrouri.( in Suedia aveam semnal la telefon si la 200 de m sub pamant de ex).
-prea multe curve, alcoolisti si drogatihappy
Partea buna a Londrei:
-ai ce vizita( timp si bani sa ai)
-la magazine si institutii ti se vorbeste in general foarte frumos.
-nimanui nu ii pasa cum te imbraci, sau daca ai parul aranjat sau nu.
-nu sunt asa rasisti ca nemtii.
-multicultural(vezi toate natiile pamantului, si toate traditiile pamantului).
-cluburi (foarte multe, de orice gen) unde nimeni nu te analizeaza cum te-ai imbracat, si nimeni nu se uita lung la tine.
-munca e bine -platita.
-scoala e foarte lejera, profesorii indulgenti si foarte foarte intelegatori cu elevii.
-materiale didactice de calitate.
-intelegere din partea profesorilor pentru noii veniti.
-disciplina si siguranta in scoli.
Daca vrei anumite detalii (altele decat cele enumerate, te rog sa imi spui).