| tinuolaru1234 a întrebat:

De luni m-am mutat cu chirie intr-un apartament. Nu stiu despre incalzire cum sta treaba, e cu centrala proprie (mai veche). Apartamentul este cu 2 camere/ hol cu o masă/ bucatarie (in balcon) si baie.
Intrebarea este: la ce pret ajung gazele pe timp de iarna?
Apartamentul este la parter, pe o fundatie mai inaltă.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil nu vei ajunge la 500 in luna de vârf. Consumul este foarte greu de estimat, chiar având toate datele, doar pe baza numărului de încăperi si a mobilierului din hol e practic imposibil.
Pierderile de caldura cântăresc foarte mult când e vorba de costul încălzirii. Astfel, ar trebui luat in calcul daca apartamentul de deasupra este încălzit, materialul din care sunt construiți pereții exteriori, precum su numarul, suprafata si grosimea lor), daca exista sau nu o termoizolație, ce fel de tâmplărie este la exterior samd.

| gheorghe699 a răspuns:

Eu am ap cu 2 camere, in zona de munte, centrala pe gaze, iarna trecuta nu am depasit 400 lei/luna, si am incalzit la greu, ca vecinii fac economie ..vara este ok, cat consumi cu apa calda si aragazul este neglijabil -60-70 lei/luna.

| MeraO a răspuns:

Cred ca cel mai simplu si sigur lucru este sa intrebi proprietarul pentru ca sigur are facturile de anul trecut, asa noi ne dam cu parerea, dar consumul depinde si cat de bine este izolat apartamentul. Spui ca bucataria este in balcon, fiind deci un spatiu deschis, atunci trebuie sa vezi daca sunt bine izolate gaurile de la hota, de la cosul de la centrala daca aceasta este montata in bucarie (balcon), de tipul centralei si desigur cat de bune sunt geamurile. Eu iti pot spune cum e la noi, mama mea are o centrala Viessmann la un apartament de 3 camere, izolat si factura este pana in 200 lei chiar si in lunile foarte geroase, asta include desigur si apa calda.