| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că străinii sunt rasiști cu românii ce au emigrat în țară respectiva?
Cunosti oameni care să îți relateze o întâmplare unde un german (de ex.) să îi discrimineze pentru naționalitate?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant peste tot mai ales tiganii au stricat imaginea noastra dar vina o au si ei cei care critica toti romanii, unii fiind prosti din nastere critica fara rost altii sant omenosi

| RAY a răspuns:

Astea se numesc prejudecati si da exista tot felul nu doar ca esti roman, poti fi o persoana grasa si alti te considera non umana, poti fi handicapat si alti te considera anormal
http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/2019/07/18/prejudecati/
omul este o fiinta emotionala-rationala,actionam mai mult din instinct sau bazat pe ceea ce stim, ce credinte avem etc
daca auzi ca romani fura,omoara, violeaza,pedofileaza e logic ca ai o frica,vorbim de frica de fapt,de lipsa sigurantei,increderi, intelegi, si eu sunt rasist recunosc, cred ca fiecare avem o doza de rasism in noi si multe prejudecati, e asa mare lista, dar daca esti de treaba nu cred ca un german e rasist cu tine, poate la prima impresie dar apoi conteza cum esti tu

| NLS a răspuns:

Da, esti discriminat si privit de sus, cam de 5% dintre cei cu care ajungi sa interactionezi.
(daca esti smecher, sclifosit, neserios si mai lenes defel, procentul asta creste vertiginos, spre 70%)

Problema apare la relatiile de prietenie adevarata cu strainii.
Nemtii nu prea au prieteni nici de-ai lor, asa ca mai degraba o sa vezi pisici pe luna decat nemti sa se imprieteneasca cu tine (strain), sa te cheme pe la ei, sau la gratar, club, iesiri cu gasca lor, etc

Cunosc caz concret in care o familie de batrani (55 ani) s-au autoinvitat in vizita la fratele lui, acesta a zis : haideti...
Au stabilit ca ajung la 16.30, din pacate au intarziat putin si la 16.35 fratele lui a plecat de acasa intentionat, doar ca sa le dea o lectie. La ei punctualitatea e peste Dumnezeu.

Locuiesc din 2012 in Germania, muncesc din 2013, ma inteleg foarte bine cu colegii si cu multe persoane din firma,... cu colegii am iesit de cateva ori la chestii organizate de firma sau in cadrul biroului nostru, si cam atat.
In rest ma salut cu ei daca ne intalnim in oras, dar nimic mai mult.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu am auzit de la niste cunostinte plecate pe dincolo ca copii in strainatate sunt mai redusi in gandire adica mai prosti decat noi, nu stiu daca e adevarat ce mi-au spus pentru ca nu am fost acolo dar cred ca e adevarat, tot asa am auzit ca oamenii aceia sunt reci si asta in multe tari din Occident chiar si in SUA.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am avut conversatii online cu multi, Dar aia din SUA m-au lasat masca, multi chiar is redusi mintali.
In vest totusi is mai educati. Dar in America e sistemul/stilul de viata ala de Libertate absoluta. Diferenta mare de cultura.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si tu esti rasist acum stii nu

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oamenii aceia sunt prosti din moment ce te discrimineaza pentru simplul motiv ca esti român, in loc sa isi vada de treaba lor.
In general da cica in unele zone din europa suntem discriminati pentru ca suntem cum suntem un popor balcanic cu foarte multe traditii si obiceiuri cu frica de Dumnezeu. Chestia e ca in strainatate nu au plecat doar cei buni au plecat si infractorii, tiganii, interlopii, smecherii, hotii, cwrvele, etc. si ca le-am luat locuriile de munca si am umplut puscariile si de aceea suntem priviti asa.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si tu ai discriminat acum toti copii din lumea asta in afara romaniei

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Ti-se pare eu nu am spus nimic.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

în 5 August | Pricope_Marius_1997 a răspuns:
Eu am auzit de la niste cunostinte plecate pe dincolo ca copii in strainatate sunt mai redusi in gandire adica mai prosti decat noi,

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Bine, bine recunosc ca am facut diferente intre noi si copii din strainatate si ca am spus ce am spus ok.

| iloveuifyouarenotahater a răspuns:

Rasist ≠ xenophobe
majoritatea tarilor unde romani au emigrat sunt pline de albi nu ai cum sa fi rasist asupra proprei rase, xenophobe poti fi