| anonim_4396 a întrebat:

Este corect sa se impoziteze partajul succesoral din moment ce succesiunea este cu titlu de mostenire? Suntem rude de gradul 1, iar transferul propretatilor s-a facut prin donatie. Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cum ai formulat intrebarea, ar fi necesare unele precizari din partea ta :
# daca s-a intocmit deja acctul de succesiune
# daca e vb. de o donatie facuta ulterior incheierii succesiunii sau de renuntarea unui succesor la cota parte indiviza ce-i revine din succesiune in favoarea altui/altor/ succesor/i/.
Dk n-ai gasit inca raspuns, in alta parte, la problema. ta, revino cu detalii(poti sa-mi trimiti un msj) si voi incerca sa te ajut

3 răspunsuri:
| mariusres a răspuns:

Pai stai putin, donatia e donatie, iar succesiunea e cu totul altceva. donatia se impoziteaza, iar succesiunea trebuie deschisa in termen de 6 luni pentru a te feri de impozite. donatia, daca mai ai rude de acelasi grad cu defunctul va intra la raport, astfel incat nu vei fi singurul care beneficiaza de ea. inca ceva, nu exista succesiune cu titlu de mostenire happy e pleonasm. exista succesiune legala (cazul tau) si testamentara.

| crisa a răspuns:

sper sa avem vreun avocat in comunitate...
daca nu, adreseaza intrebarea pe un site adecvat, sunt o gramada!
bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refer la partajul succesoral daca se impoziteaza. in cazul nostru valoarea masei succesorale este de 12625 lei iar mie misa pus un impozit de 790lei in loc tg. neamt iar la fratii mei din loc. diferite [bucuresti, bistrita, piatra neamt]li sa impus 120 lei de ficare. ma intreb daca valoarea masei succesorale este identica pentru fiecare de ce impozitul difera. oare eu sunt in alta tara si nu stiu? calculul impozitului s-a facut la adminstratiile fiscale unde locueste ficare