| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa analizati daca este corect sa se impoziteze transferul unei proprietati in cazul meu cu suma de790 lei daca valoarea masei succesorale este de 12625 lei iar fratilor mei li s-a impus suma de120 lei de fiecare [avand domiciliul in alte localitati repectiv :bistrita, bucuresti si p. neamt]de ce lor li s-a calculat cu 1%din valoarea masei succesorale din moment ce ea este perfect egala pentru fiecare [12625lei pentru fiecare]este corect ca mie la tg. neamt administratia fiscala sa-mi impoziteze si partajul din moment ce trasferul propretatii este cu titlu de mostenire. Oare cei de la administratiile fiscale din orasele :Bucuresti, Bistrita -nasaud si piatra neamt sunt mai incompetenti? este odiferenta prea mare de la120 lei la 790 lei.Mentionez ca pronuntarea s-adatin data de12.10.2007 dar art. 77 alin.3 spune ca nu se datoreaza impozit in concluzie partajul succesoral s-a impozitat in perioada de care fac vorbire? va multumesc

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca am gasit ceva referitor la calculul masei succesorale la adresa
http://209.85.129.132/......tp?/search
Se pare ca ai primit un raspuns competent la adresa
http://www.dreptonline.ro/......rebare.php