| Pinocchio a întrebat:

Este in pericol Romania din cauza Rusiei?
La ce ne putem astepta?
Oare va incepe al III-lea razboi mondial?

16 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Da...se cearta unii si gata e WW3.Bai da' mereu, la orice cearta si la orice amenintare sariti in sus cu razboiul mondial.

| Pinocchio explică (pentru Wehrmacht):

Asta e mai mult decat o cearta. Sa stii ca si unii oameni grei din lume se ingrijoreaza.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Pinocchio):

In cazul in care nu stiai, au fost momente mult mai bune pentru a incepe WW3, dar nu a inceput deoarece problema este la voi,credeti ca totul depinde de presedinti si atat, ca aia sunt niste idioti care daca vor incep sa arunce cu bombe in stanga si-n dreapta.Ce? Sunt oameni cu arme in Ucraina? Bine ca aveti la fel de mult interes si cand mor soldati romani dupa ce a explodat o bomba prin desert, ca na! Daca nu se umplu canalele TV cu ei inseamna ca acolo nu-i nimic foarte grav.
Vezi criza rachetelor din Cuba, razboiul din Vietnam unde americanii puteai sa isi bage in aia cat vroiau cu arme nucleare dar n-au facut-o si foarte recent ce s-a intamplat in Siria cand s-a folosit Sarin si se pregateau toti de razboi ca sa arate bine la TV.
Prima este cea mai interesanta.S-a sfarsit bine, dar nu se stie de ce acum Putin o sa distruga zona pe care vrea sa o cucereasca.N-o s-o faca. Daca vroia sa distruga nu se mai obosea sa cucereasca.Amenintarile alea sunt doar amenintari menita sa sperie.

| Pinocchio explică (pentru Wehrmacht):

Uite ce a aparut in 25 apr. 2014 :
"Explozii în estul Ucrainei. „Rusia vrea să lanseze al III-lea Război Mondial"
sursa:
http://observator.tv/......24548.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania nu este in pericol pentru ca Rusia nu ne poate ataca deoarece suntem membrii nato. Si eu nu cred ca va incepe al III-lea razboi mondial deoarece vor fi pagube imense, gadeste-te ca nu prea se vor mai bate cu arme ci cu bombe nucleare si vor rade tot de pe planeta

| Pinocchio explică (pentru anonim_4396):

Basescu face mare greseala cand irita Rusia cu declaratiile lui. Cine va aparea Romania si cum?
Trimit trupe, avioane, vapori si tancuri cu soldati?
Apoi chiar daca ne-ar ajuta cineva sa ne apara ar fi dezastru pentru tara.

| zahy a răspuns:

Da suntem in periocol. Va incepe si razboi nu vezi ca toti se agita si rusi sunt ai draq. De ce au mai adus soldati americani la kogalniceanu? Clar se petrece ceva. Si cum america are baza la kogalniceanu razboiu incepe in Romania pentru CA va fi baza kogalniceanu un real pericol pentru Rusia

| alexmihay92 a răspuns:

Depinde de ce declarati face presedintele si priministrul tarii.
Nu cred ca o sa inceapa al 3 razboi mondial.

| atianin a răspuns:

Din punctul meu de vedere Romania nu e ste in perico in viitorul imediat si am sa incerc sa explic de ce cred asta:in primul rand suntem membri NATO si UE cu drepturi depline( in NATO), ceea ce inseamna ca Romania este granita de est a uniunii Europene si a NATO.Rusia in momentul de fata este inca indecisa ce vrea sa faca cu Ucraina Transnistria si mai mult ca sigur are planuri si pentru Osetia de Sud.Asteapta sa vada cat mai poate rabda Europa si America aceste agresiuni ale sale. Daca nici Uniune Europeana si nici America nu iua niste masuri drastice in ce priveste Rusia atunci nu este exclus ca Rusia fiind cel mai mare exportator de gaze naturale di Europa sa mizeze pe carte exporturilor de gaze si sa ne trezim ca suntem veci la est direct cu Rusia.
Pana acum europa si America sau comportat ca niste fricosi la scoala care faca toto ce zice batausul scolii numai sa nu ia bataie.
Ramane de vazut ce se va intampla.

| Pinocchio explică (pentru atianin):

Iar eu cred ca Rusia are planuri concrete si nu este indecis deloc. Ce vrea va obtine. Dar cum spuneai, vom vedea. Ar fi bine ca Romania sa nu inrautateasca relatia diplomatica cu Rusia.

| Alextpuro a răspuns:

Daca nu s-o declansat al III-lea razboi mondial, de pe vremea lui J.F Kennedy si pana la caderea U.R.S.S de ce s-ar declansa acum? Cat despre nato n-ar declara razboi nici daca ar ocupa Rusia toata Europa de est. Totusi. daca de declanseaza razboiul, dupa cum a spus Eistein: "Nu stiu cu ce ne vom lupta in al III-lea razboi mondial, dar in al IV-lea ne vom lupta cu bete si pietre." Oricum eu n-am de gand sa port uniforma militara.hee hee

| Alextpuro a răspuns (pentru Alextpuro):

Einstein*

| Pinocchio explică (pentru Alextpuro):

Problema este ca nici inainte de primul nici inainte de al doilea razboi mondial nu se stia ce anume va declansa.

| Pinocchio explică (pentru Alextpuro):

Socotelile lui Einstein poate se vor adeveri, poate nu.

| Mariotz a răspuns:

Poate dar nu cred ca are curaj atata timp cat suntem membri nato

| Pinocchio explică (pentru Mariotz):

Cred ca 2 bani nu da Rusia pe NATO si EU.