| Darius_3744 a întrebat:

Este legal ca vecinul meu sa construiasca un zid (gard) din boltari de ciment langa gardul meu la mai putin de un metru de casa mea, acesta vrand sa imi astupe fereastra.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, conform art. 600 Cod civil, dar numai daca zidul nu depaseste inaltimea de 2 m. De altfel, daca nu a existat acceptul vecinului, tu ai incalcat dispozitiile art. 612 Cod civil, facand fereastra la mai putin de 1, 9 m de proprietatea vecinului. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Daca e pe terenul lui este perfect legal, spre deosebire de geamul tau, care asa cum spune ioandelasal nu prea are ce cauta acolo. Ba chiar as mentiona ca geamul spre proprietatea vecinului nu este permis nici in conditiile in care ai acceptul acestuia; cunosc foarte bine situatia intrucat eu si vecinul meu avem amandoi geamurile de la baie unul spre peretele celuilalt, iar in ciuda acordului in proiectul depus pentru obtinerea autorizatiei de constructie a trebuit sa le trecem ca geamuri fixe, cu sticla mata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este ilegal sa ai casa la mai putin de doi metri de limita proprietatii.