| Darkmoonight a întrebat:

Este legal sa abuzezi/omori etc. animale?
Am vazut o poza pe facebook cu un om care chinuia o pisica, si stiu ca in alte tari nu este permis sa abuzezi animale.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Este ilegal. Exista si la noi protectia animalelor care poate fi sesizata in cazuri din acestea.Cred ca politia normala anunta intr-un astfel de caz, anunta asociatiile si protectia animalelor.Am vazut multe stiri in care autoritatile vorbeau de infiintarea si a unei politie a animalelor si spuneau de sesizarea organelor abilitate pentru protectia animalelor.Sunt pe internet mai multe petitii pentru infiintarea politiei animalelor si pentru pedepsirea celor care comit acte de lovire/maltratare/chinuire a animalelor.
Eu unul as vrea 100% sa se pedepseasca drastic aceste fapte murdare fiindca un animal egal o fiinta si ceea ce suporta un om cand sufera asa suporta si ele saracele.
IATA cateva site-uri in tema:
http://www.protectiaanimalelor.ro/
http://www.aspa.ro/
http://rolda.org

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal.
Asemenea fapte pot constitui infractiuni sau contraventii si pot fi pedepsite conform Legii 205/2004, privind protectia animalelor, cu amenda sau chiar inchisoare.

| William a răspuns:

In Romania poti sa incalci cat vrei legea ca nu iti face nimeni nimic. Crezi ca se osteneste vreun politist sa vina la omu ala sa ii zica ceva? Fii serios.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

În China din câte știu pisicile si câinii se mănâncă. Cum se mănâncă la noi porcul așa e la ei.

| AndraNicoleta a răspuns:

Teoretic exista si in Romania politia animalelor, practic...e un fel de n-ar mai fi.

| FantaZEW a răspuns:

Nu este corect, dar in Romania nici un politist nu se oboseste sa opreasca acceasta infractiune.

| andreea49 a răspuns:

In niciun caz nu este legat sa amuzezi sau mai grav sa omori animale. Dar ce sa le ceri oamenilor din Romania?

| MagicalUnicorn a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa abuzezi\omori animale, dar vad ca legea din tara noastra nu se prea ocupa cu animalele asa ca oamenii (deseori prosti si needucati) fac ce vor cu ele... trist.

| Msadjsafsdgfdsfdss a răspuns:

Nu,nu este! Este un mare pacat sa iti bati joc de animale.

| Iure a răspuns:

Sincer nu suport pisicile!

| MagicalUnicorn a răspuns (pentru Iure):

Nici eu nu suport imbecilii dar asta nu imi da voie sa ii omor.

| NarcysIonutz a răspuns:

In mod normal nu este voie cam nici unde sa omori sau sa abuzezi animale, dar la noi in Romania pana si politistii si politicii dau cu picioarele in ele, dar totusi nu este legal!