| soulwise6 a întrebat:

Este posibil sa primesti amenda acasa dupa ce un agent de politie ti-a solicitat legitimarea atunci cand ma aflam intr-un loc public?
Nu s-a intocmit niciun proces verbal. Am fost acuzat de o fapta pe care nu am comis-o si logic ca nu am recunoscut nimic.

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca nu s-a intocmit proces verbal nu ai cum sa fii amendat. Doar daca nu l-a intocmit ulterior, ceea ce este ilegal.

| soulwise6 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Era o blonda care se balbaia la 3 cuvinte rostite si care ni s-a adresat cu lipsa de respect. Am fost deranjat de actiunile ei tocmai cand ma bucuram de o zii frumoasa pe o banca de pe marginea lacului. Mai eram si cu o prietena de fata, deci chiar nu ne permiteam sa injuram in gura mare. Dupa ce m-am tot gandit la cele intamplate, mi-am adus aminte si am banuit ca asta ar fi cauza: Pe mal circulau doi derbedei cu motocicletele iar unul dintre prieteni ii arata cu mana si zice ceva de genul"sa vezi ca vin politistii aia la motociclisti". Dupa care noi ne uitam in jur cautand cu privirea politistii, aflati la o distanta mare. Si daca am fi injurat unul dintre noi, tot nu auzea.
Ideea e ca nu vreau sa pierd timp pe la politie, sa-mi stric imaginea si, Doamne fereste, sa platesc o amenda nedreapta.
Nu inteleg cum functioneaza chestia cu martorul. Cum spuneai mai sus, daca sunt acuzat pe nedrept eu nu pot sa ma apar( chiar nu a mai fost nimeni pe langa noi, decat alte persoane care stateau pe banci la vreo 200 metrii, care sigur au auzit si ce gandeam).

| Radu284 a răspuns (pentru soulwise6):

Ok, si de ce ati fost acuzati? Sau ma rog, pentru ce?

| soulwise6 explică (pentru Radu284):

Cand am intrebat-o pe domnisoara politist ea nea raspuns asa: " Cine si-a bagat p***?" Dupa 3 secunde de pauza am rugat-o sa repete si ne-a raspuns la fel, nepoliticos si fara pic de jena. Ne-a amenintat ca daca nu spunem cine si-a bagat **** o sa ne dea la toti amenda.
Mi se pare absurd sa vina la mine o persoana si sa-mi ceara socoteala precum ca am injurat cand ea se afla la distanta prea mare ca sa ma auda chiar daca as fi tipat.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil, dar s-ar putea sa nu te amendeze.
Daca te amendeaza ai 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie si instiintarii de plata sa faci o plangere contraventionala, daca nu esti vinovat. Plangerea trebuie s-o dovedesti cu 2 martori.

| soulwise6 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost patru persoane de fata si toate patru am fost acuzate. Toti am negat. Deci fiecare dintre noi avem 3 martori?

| Ioandelasal a răspuns (pentru soulwise6):

Ar trebui sa fie martori neutri. Daca toti faceti plangere atunci nu sunteti credibili ca martori si s-ar putea sa nici nu va primeasca.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca se trezeste un militian nebun sa ma acuze de cine stie ce si eu sa fiu singur nu pot depune plangere? Ce tara e asta, Coreea de N? Ii primeste oricum plangerea, chiar si fara martori. Eu cred in prezumtia de nevinovatie pana la proba contrara si banuiesc ca asa crede orice organ abilitat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asta o crezi tu ca ii da castig de cauza fara martori sau alte probe, in caz de plangere contraventionala.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cum ziceam, in primul rand militianu trebuie sa demonstreze la tribunal ca sanctiunea este legala si fondata. Deja, daca nu a intocmit proces verbal sanctiunea nu are cum sa fie valida. Nu stiu ce decizie va lua primul complet (care este format numai din stagiari fara sange in instalatie) dar la tribunal lucrurile se schimba putin.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Politistul nu trebuie sa demonstreze nimic, daca procesul verbal de contraventie este intocmit corect din punct de vedere legal si are si un martor sau scrie de ce nu a putut avea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai din ce explica baiatul asta mai sus procesul verbal de contraventie NU a fost intocmit corect dpdv legal. Procesul verbal de contraventie se intocmeste in fata contravenientului care poate sau nu sa-l semneze (conform legii) nu pe genunchi la 15 minute dupa aia. Dar desigur ca stiai asta, altfel nu aveai cum sa treci anul I la facultatea de drept.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu ai citit atent intrebarea, a spus ca nu s-a intocmit proces verbal de contraventie si a intrebat daca este posibil sa-l primeasca acasa, eu la asta am raspuns.
La cca 40 de ani de practicare a dreptului stiu foarte bine cum se poate proceda.