| numesiprenume0 a întrebat:

Este posibil (și legal) sa ai doua contracte de munca cu normă întreagă în același timp daca angajatorii sunt de acord? Ofer funda pentru detalii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o interdictie legala expresa in acest sens.
Totusi, din reglementarea Codului muncii privind timpul de munca si timpul de odihna, s-ar putea interpreta ca nu este posibil, avand in vedere ca timpul normal de munca este de 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista impediment legal pentru incheierea a 2 contracte paralele.
Doar atunci poti avea probleme daca unul din contracte este cu Statul Roman si un control (Curtea de Conturi, DNA, ANI etc.) ar pune intrebari "inoportune".

| Sophieka a răspuns (pentru Bula):

Bula: Doar atunci poti avea probleme daca unul din contracte este cu Statul Roman si un control (Curtea de Conturi, DNA, ANI etc.) ar pune intrebari "inoportune".

Poti detalia te rog?

Si, de ce sa puna intrebari?

| Bula a răspuns (pentru Sophieka):

De exemplu: pentru decontarea orelor suplimentare (cele de peste 40 ore legale), ceea ce ar insemna ca cel putin pe un contract ar trebui platit suplimentar, poate chiar si peste un salariu din contract. La fel ar fi probleme si cu concediul de odihna, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Frank51 a răspuns:

Desigur că este posibil și legal, angajatorii nici nu știu unul de celălalt. Problema apare când nu mai ai timp să mănânci și să dormi laughing

| ruddy a răspuns:

Poti avea un contrat de munca full time 8 ore zi, si un contrat de munca part-time 4 ore. Nu poti avea 2 contracte de 8 ore.
Sunt multi care lucreaza si part-time la magazine gen profi / auchan etc. Partea buna ii ca primesi bon intreg si la jobul part-time.