| anonim_4396 a întrebat:

Bună, la locul meu de muncă actual lucrez cu norma întreagă de la 2:15-20:15 de luni până vineri, adică 30 de ore și 10 ore sâmbăta, duminica liber, este legal acest program?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| dullcat a răspuns:

Buna.Lucrezi la un patron? Din pacate, chiar daca de multe ori pare ceva ilegal, justitia tine cu ei.Nu prea ai ce face.

| dullcat a răspuns:

Dar totusi, ce varsta ai? E posibil sa poti schimba situatia in favoarea ta, catusi de putin.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

23 de ani eu vreau sa lucrez 8 ore da patronul îmi spune că nu avem de lucru deși ar fi sâmbăta lucrez că sa pot sa primesc și eu un salar câteodată lucrez doar 4 ore și atunci merg și duminica

| Fonk a răspuns:

8 ore pe zi

| anonim_4396 explică (pentru Fonk):

Nu am ce sa lucrez 8 pe zi

| Fonk a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai facut sa rad, 8 ore legal, tu cate ore bagi e legal ca ai semnat.

| Fonk a răspuns:

Cum adica sambata si duminica 10 ore libere, adica si in zilele alea muncesti?

| 29mai a răspuns (pentru Fonk):

Luni vineri 14:15 20:15 sâmbăta de la 10:15 20:15 duminica liber

| Fonk a răspuns (pentru 29mai):

E legal aia de luni pana vineri, sambata e un pic ilegal ca mediul de lucu e de 8 ore. Lunia pana vineri ai mai putin cu 2 ore iar sambata lucrezi cu 2 ore mai mult decat e legal (8 ore zi). E legal si nuprea, asteapta si raspunsurile celorlalti.