| EsteriaX a întrebat:

Esti obligat, d.p.d.v. legal sa ajuti pe cineva pe moarte? De exemplu cineva a fost injunghiat/a avut un accident de masina si esti singura persoana din zona care il poate ajuta & te roaga a chemi salvarea. Poti pati ceva daca ii ignori cererea si iti vezi de drum? Aceasta fapta are consecinte legale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti avea dosar penal, conform Codului penal, citez:
"ART. 203. Lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate
  (1) Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a anunţa de îndată autorităţile de către cel care a găsit o persoană a cărei viaţă, integritate corporală sau sănătate este în pericol şi nu are putinţa de a se salva se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Fapta nu constituie infracţiune dacă, prin acordarea ajutorului, autorul s-ar expune unui pericol grav cu privire la viaţa, integritatea corporală sau sănătatea sa."