| Purec a întrebat:

Am o curiozitate. Sa zicem ca mergeti linistit pe strada si are loc un accident. Sunteti singura persoana din zona, si scoate-ti o persoana din automobil fix inainte ca acesta sa explodeze. Salvati viata omului astfel. Dar totusi, daca nu te aflai acolo, omul murea, ceea ce inseamna ca voia Lui Dumnezeu era ca el sa moara acolo? Faptul ca il salvezi este fapta buna sau pacat? Salvezi o viata...dar incalci voia lui Sefu :-s

26 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

1.Slabe sanse sa explodeze. Poate sa arda puternic sau sa faca un flash.
2.Sau...tu te aflai acolo din voia lui god ca sa il salvezi deci:

-God a vrut sa ala sa sufere dar sa nu moara.
-Era o lupa intre god si Lucifer si putem
spune ca salvatorul face parte(pe moment) dintr-o armata divina.
-Sau e invers.God a vrut ca ala sa moara si tu esti omu' lu' Lucifer care s-a impotrivit numai d-al dracu' ce e.

| Purec explică (pentru Wehrmacht):

1. In filme se poate ( deci se poate si in cazul expus de mine, oricum esti primul care si-a dat seama ca o masina nu prea poate exploda, dar trecem peste, in filme se poate, vorbim de Dumnezeu, totul este bine)

2. in cazul asta Dumnezeu te obliga sa intervii. Daca nu intervii CAND VREA EL ( ca doar EL te-a trimis acolo) o sa arzi in Iad de pacatos nemernic ce esti

Doamne ajuta ca ne pedepseste doar cu arsul in Iad, daca ne ardea pe la sapte pe pacatosi... dadeam de dracu

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu. Inseamna ca Sefu s-a razgandit! Pentru ca tot El te-a trimis acolo! Totul se intampla cu voia Domnului, ai uitat?hee hee

| Purec explică (pentru мιнαɛℓα36):

Hmmm si Sefu are probleme cu ganditul si razganditul? Cred ca la asta se refera " Schimbarea la fata" nu? Era incruntat si nervos si a zis sa mai crape un amarat intr-un accident. apoi...buf, un zambet pe fata..relax..trimit un prost sa il salveze?

| Purec explică:

Ok. Atunci intrebarea este alta. Avem liber arbitru nu? Dar totusi Dumnezeu ofera unora sansa sa salveze pe cienva nu? El i-a dat acelui om accidentul si tot El m-a trimis pe mine sa fiu acolo si sa il pot salva. De ce nu un alt om? Daca este o fapta buna, nu toti oamenii au sanse egale de a face aceasta fapta. Unii dintre noi nu avem niciodata ocazia sa facem asta nu? De ce unii sunt avantajati de Dumnezeu? Nu mai zic de medicii de pe ambulanta...aia castiga si mantuirea pe langa salariu. Bag de seama ca ar trebui sa lucreze fara bani...ei castiga mantuire

| Purec explică:

Deci pana la urma Dumnezeu controleaza totul nu? Absolut totul? Inseamna ca ideea de liber arbitru nu exista? Daca nu depinde de noi daca ajungem in Rai sau in Iad, de ce Dumnezeu ne pedepseste pe unii si altora le da fericirea vesnica? Unde mai punem ca Dumnezeu se iubeste pe sine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

nu, gresesti. avem liber arbitru, depinde de noi daca ajungem in rai sau in iad, prin deciziile pe care NOI le luam, noi decidem daca vorbim ce nu trebuie, noi decidem daca facem bine sau rau, noi decidem pe cale o luam.
daca o iei pe aici, urmeaza asta, daca o iei pe acolo, urmeaza aia, cam asa se intampla, si tot asa la fiecare alegere in parte. asta este liberul arbitru. dar totul este "scris " dinainte. ( un exemplu banal) acum te certi cu X sau nu, e alegerea ta, nu conteaza care sunt motivele si care are dreptate (unde este dreptatea) CI conteaza ceea ce decizi tu sa faci sau sa spui in acel moment. totul e cumva bifat cu bun sau rau. si cand va veni monetul judecatii, in functie de multe alte lucruri, d-zeu le va pune in balanta si va decide : te vei duce in iad, in rai sau cine stie ce alta optiune o mai fi... ma gandesc happy o alta vita pe cine stie ce planeta sau chiar aici pe pamant happy (reincarnarea) Si eu am avut de multe ori tot felul de astfel de intrebari ca si tine, si daca ar fi sa-l "judec" pe d-zeu (ccea ce este un pacat) nu as fi de acord cu "judecata" LUI, cu "drepatea" Lui, undeva in universul lui, consider ca sunt niste scapari, niste greseli ceva de genul. dar realitatea e ca nu avem decat 2 variante, ori esti de partea lui, ori de cealalta. si? cu ce te alegi daca treci d epartea ceallalta? nu-ti garanteaza nimeni ca aici pe pamant ve fi ok, pentru ca parerea mea, trecand de cealalta parte, esti obligat sa niste lucruri pe care tu insuti nu le vrei, si aici intervine MA OPRESC AICI, INTRU IN ALTELE SI NU MAI MAI OPRESC PANA MAINE. deja am deviat destul.

| danay72 a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu are nici o legatura cu suferinta si cu rautatea. Iacov1:13,Iov34:10-12.Suferim din cauza lui Satan, imperfectiunea mostenita si evenimentele neprevazute. 1Ioan5:19,Romani5:12,Eclesiastul9:11

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
La asta o s-o intoarca, o sa spuna ca tu te afli acolo din voia lui, dar cum ramane cu aia care bat din usa in usa si din poarta in poarta ca sa cerseasca pentru oameni bolnavi si vorbesc despre dumnezeu? Sfidare! Sfidare! De 3 ori sfidare (tatal, fiul si porumbelul)! La fel e cu cei care merg la doctori. Daca boala e pedeapsa pentru pacate, e sfidare sa incerci sa te vindeci inainte sa iti ispasesti pedeapsa, cand, se presupune, ca o sa te vindeci ca prin minune, poate vindecarea aia de la doctor e de fapt de la diavol, un fel de vanzare-cumparare, imi dai sufletul, iti dau sanatate. devil
Nebanuite sunt caile mintilor credinciosilor.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu plănuieşte moartea nimănui...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Si cand un om "bun" moare, de ce spun oamenii ca l-a luat dumnezeu pentru ca il iubea mult?

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru că oamenii pot spune multe lucruri, dar nu înseamnă că toate acestea trebuie să le urmeze şi Dumnezeu... happy

Se mai consolează unii cu astfel de expresii, lăsând la o parte faptul că îl acuză astfel pe Dumnezeu a fi crud şi iraţional... sad

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

De ce sa fie crud si irational daca ii face un bine omului? cat timp are corp, sufera, luandu-l la cer il salveaza.

| Maxim96 a răspuns:

Daca Dumnezeu vrea ca el sa moara va muri, dar daca va fi voia lui Dumnezeu sa moara atunci va muri. Daca tu ai scapa aceasta persoana insemna ca Dumnezeu a vrut sa o salveze si tu vei avea o fapta buna.

| Purec explică (pentru Maxim96):

Bun sa zicem ca accept explicatia ta. Dar totusi. Daca Dumnezeu nu rvea sa moara aceea persoana, ar avea si alternative:

1- Sa nu il implice intr-un accident
2- Sa il salveze fara implicarea nimanui.

| Maxim96 a răspuns (pentru Purec):

Sa stii in primul rand ca toate de la Dumnezeu sunt.El face toate cu un scop oarecare.

| Purec explică (pentru Maxim96):

"Sa stii in primul rand ca toate de la Dumnezeu sunt.El face toate cu un scop oarecare."

Pai daca El "face toate", noi la ce mai existam? De ce pe unii ii trimite in Iad si pe unii in RAi? Sub ce criteriu, daca El " face toate"?

| Maxim96 a răspuns (pentru Purec):

In primul rand intelegehappy. Intre Persoanele Sfintei Treimi (Tatal, Fiul si Duhul Sfant) exista o iubire desavarsita, deci o maxima unire (dar fara a se confunda una cu cealalta).
Iubirea desavarsita dintre Persoanele treimice presupune faptul ca Dumnezeu are totul in Sine, neavand deci nicio lipsa (cu atat mai putin singuratatea...). Aceasta iubire implica fericirea absoluta.
In al doilea rand, trebuie subliniat ca Dumnezeu nu a fost silit sa creeze lumea vazuta sau cea nevazuta, ci a facut-o doar din dorinta ca si alte persoane sa intre in comuniune iubitoare cu Dumnezeu, pe de o parte, si intre ele, pe de alta parte.

Dumnezeu ne-a creat ca sa ne bucuram de viata vesnica in comuniune cu El.Sunt multe de spus aici ca se leaga toate ca mergelele pe ata, sunt cam obosit!

| Purec explică (pentru Maxim96):

Dar nu mi-ai raspuns, de ce unii in Rai si unii in Iad, daca in esenta el face totul sa se intample asa cum doreste EL?

ps: Despre o entitate, de orice fel, care se imparte in 3 si se iubeste desavarsit pe sine, nu am o parere prea buna. Narcisism dus la extrem?happy

| Maxim96 a răspuns (pentru Purec):

1.Raiul sau iadul noi ni-l alegem. Dumnezeu nu i-a cu sila pe nimeni in rai, nici in iad nu ne trimite, noi alegem locul, simplu...
Caci Hristos spune ca El nu a venit sa judece lumea ci sa o mantuiasca, dar cuvantul care-L spune El i-l va judeca in ziua judecatii pentru ca nu a crezut in Fiul lui Dumnezeu care a ridicat pacatele lumii.
2.In ce consta unirea desavarsita acestor persoane din Treime?
Aceasta unire consta din dragostea desavarsita intre Tatal, Fiul si Duhul Sfant si aceasta dragoste implica fericirea desavarsita.Ele sunt 3 ipostasuri intr-o unire, un Dumnezeu singur.

| Purec explică (pentru Maxim96):

1. Nu noi alegem. Dumnezeu face totul sa se intample. In concluzie si alegerea noastra este data tot de Dumnezeu. El ne face sa alegem un anumit lucru. O falsa imrpesie de libertate nu?

2. Din nou, eu personal consider asta iubire de sine. Iar insasi Dumnezeu ne spune ca este un pacat

| Maxim96 a răspuns (pentru Purec):

1.Nu este libertate falsa ci o adevarata libertate.Mai bine daca ne crea pe toti ca niste roboti si mergeam spre rai?
Cu aceasta libertate se vede ci i-L iubeste mai mult.
Daca nu am avea libertate am fi ca robotii programati, iar Dumnezeu nu a vrut acest lucru.
Ingerii tot au aceasta libertate, de aceea ay si cazut din cer o parte din ei.
2.Noi nu ne iubim pe noi insine pentru ca nu suntem triunici, suntem o singura persoana.Dar Dumnezeu e triunic, trei in unu si unu in trei, dac nu ar fi dragostea desavarsita intre ele nu ar fi unirea desavarsita.
Poti lua exemplu tata-fiu, prin dragostea dintre ei se unesc.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Mai maxim dumnezeu cunoaste destinul fiecaruia inainte sa te nasti deci nu ai nici o liber arbitru, e asa greu de inteles dumnezeu a creat destinul daca tu faci cea ce el nu stie numai stie totul

| dracu14 a răspuns:

Eu nu ma pun impotriva lui d-zeu, mi-as continua linistit drumul fara sa-mi pese de accident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se va face voia Domnului.eu ca om trebuie sa fac ceia ce trebuie pentru semenul meu.si nu numai; poate fi si un animal.

| RandomDeTot a răspuns:

Accidentele sunt accidente daca Dumnezeu dorea ca acel om sa moara murea chiar daca era scos din masina simplu infarct.