| imihaistoian a întrebat:

Eu daca am 10 fete care lucreaza pentru mine si mai aduc 4 care inca nu au adus actele sa le fac contract de munca ma amendeaza itm-ul ca ele lucreaza tinand cont ca eu deja pe primele le am angajate iar ultimele nu mi-au adus actele sa le fac contract de munca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca trebuie incheiat inainte de a incepe munca si trebuie inregistrat in Registrul general de evidenta a salariatilor, in format pe hartie si comunicat la ITM in format electronic - Revisal.
Daca nu faci asta poti fi sanctionat destul de aspru, la fel si persoana care lucreaza fara contract, conform Codului muncii, citez:
"ART.260.(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
e)primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată;
f)prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,nu conteaza situatia primelor fete.Vei fi amendat si tu si ele.Dac numarul este mai mare de 3 fete, este posibil si un dosar penal, Numai bine.

| Gabitzu246 a răspuns:

Cred ca esti peste si nu cred ca aceasta intrebare este pentru acest site.

| Smiiiley a răspuns:

Eşti peşte.straight face