| Xname a întrebat:

Executarea Elenei Ceausescu si a lui Nicolae Ceausescu a fost legala d. p. d. v al legislatiei de atunci? Ce acuzatii li s-au adus celor doi? Erau fondate?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

A fost un asasinat politic. Cei care doreau puterea se grăbeau şi nu aveau nevoie de complicaţii. A fost un simulacru de proces de toată jena. Nu se justifica acest lucru din nici un motiv, Ceauşeştii nu mai prezentau practic nici un pericol; fuseseră părăsiţi şi de securitate şi de armată iar puterile străine erau pentru schimbarea regimului. Ar fi putut, probabil încurca jocurile celor care au urmat la putere iar pe multe sume mari de bani nu s-ar fi putut pune mâna aşa uşor. În haosul creat artificial după executarea celor doi nimeni nu a mai fost atent la uriaşele jonglerii financiare ce au urmat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a fost legala, condamnarea si executarea s-a facut in dispretul principiilor si prevederilor legii penale de atunci. Au fost acuzati de genocid, subminarea puterii de stat, subminarea economiei nationale si incercare de a fugi din tara. Niciuna dintre aceste acuzatii nu au fost dovedite si nici nu cred ca erau fondate. A fost un simulacru de proces, in care cei care au participat s-au descalificat ca profesionisti ai dreptului si ca oameni, sa ne amintim ca aparatorul din oficiu i-a acuzat mai mult decat procurorul. Asa cum a spus si Arthur, a fost un pur asasinat politic. Nu sunt un nostalgic dar nu pot accepta simulacrul de proces si incalcarea tuturor regulilor dreptului procesual si material penal. Numai bine!

| Hombre a răspuns:

Explicatia unora este ca a fost un act justitiar, unii asasinat politic, alti un simulacru de proces, insa cel mai descalificat om in acest proces a fost avocatul apararii care si-a acuzat clienti in loc sa-i apere, asa ceva nu a existat in istoria proceselor. Dar indiferent ce a fost ne-am bucurat cand cuplul Ceausescu a fost lichidat. Cineva spune aici ca nu stiu ce sondaje il califica pe Ceausescu ca cel mai mare conducator al Romaniei din toate timpurile, vai vai vai, ce multi prosti in tara asta. Asta imi aminteste de o vorba, "cica in tara prostilor cel mai prost e rege" si la noi asa a fost.Mai sa-ti vie sa pleci dracului de aici.

April
| April a răspuns:

Comentariul lui Arthur este excelent si nici nu incerc a da un alt raspuns.Numai ca intrebarea ta mi-a adus in memorie starea de nerabdare in care fusese adusa intreaga natie; n-am sa uit niciodata cum un popor intreg urmarea cu sufletul la gura evenimentele, uneori facand si nopti albe asteptand vesti despre urmarirea, prinderea si, punctul culminant, executarea "tiranului si a sinistrei sale sotii". Abilitatea cu care a fost manevrata emotia publica, ne-a devaluit mai tarziu ce excelent regizor a fost Sergiu Nicolaescu.Cred ca e unic in istoria filmului de televiziune! Rememorand acele clipe, amintindu-mi de strigatele de :"Ole, ole, Ceausescu nu mai e!"ce insufleteau gloatele pe strazi, nu pot decat sa -mi exprim amaraciunea pentru naivitatea unor entuziasti ce se credeau revolutionari, cand nu erau decat marionete! Iar faptul ca Nicolae Ceausescu este astazi, dupa cum spon sondajele, considerat cel mai bun conducator pe care l-a avut vreodata Romania, ma face sa inteleg cat de mare este prapastia dintre sperantele ante 89 si realitatile ce s-au instalat dupa.Scuze pentru aceasta amara divagatie.Cat despre legislatie si avatarurile ei actuale nici nu mai merita sa vorbim; doar sa asistam la plimbarile facute de diversi culpabili pe la diferite tribunale si curti de apel, de unde ies trambitanddu-si o nevinovatie de clestar.

| hominid dreak a răspuns:

De 20 de ani suntem martorii genocidului(saracie, avort), subminarea economiei nationale si fuga din tara toti cat pot.Pentru ce a murit Ceausescu?