| Dana2103 a întrebat:

Exista state unde nu exista conducere?
Adica state bazate pe anarhism

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul, eu am spus de EXISTENTA nu de SEPARAREA puterilor in stat. Sigur ca in regimurile totalitare justitia poate fi subordonata sefului suprem dar aceasta exista.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva, de altfel ar putea exista doar tari. Statul presupune existenta tuturor celor 3 puteri: legislativa, administrativa si judecatoreasca, altfel nu se poate numi stat.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Nu se poate numi stat DEMOCRATIC din ce stiu. Separatea puterilor in stat nu este valsbila in monarhie absoluta, de ex

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Dar statul trebuie sa aiba o conducere, intr adevar, sa fie cunoscute de o "uniune" mondiala
Dar si triburile sunt mini state, caci au conducere

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Triburile pot fi ministate doar daca nu sunt in cadrul altor state, ceea ce nu exista in prezent.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Cum ar fi stat in stat sau cum
Sunt anumite state, sub subordonarea guvernului francez spre ex?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Nu exista stat in stat, cu exceptia statelor federale, de ex. SUA, Brazilia, Australia, etc.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Ba da. Vatican ce este?
Si am facut referire si la acele state colonii
Ale Frantei de ex

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Vaticanul este un stat aparte si nu este mai putin sau mai mult, chiar daca este in interiorul Italiei.
Franta considera si teritoriile de peste mari ca facand parte din acelasi stat, nu este stat federal.
Sigur ca sunt state federale, cum am spus si de SUA, din care fac parte state care sunt departe de teritoriul national principal, de ex. Alaska si Hawai.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul, eu am spus de EXISTENTA nu de SEPARAREA puterilor in stat. Sigur ca in regimurile totalitare justitia poate fi subordonata sefului suprem dar aceasta exista.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Statul in sine presupune o organizare cre are si o conducere...

| LPCTSTR a răspuns:

Un stat fara conducere nu se poate numit "stat".

| InghetataDeCapsuniD a răspuns:

Da, la noi pe Sasa, Comuna Plopana.