| nicole1809 a întrebat:

Exista vreo posibilitate de a primi vreun ajutor de chirie...sau orice ajutor de la stat tinand cont ca sunt mama singura cu un copil, iar chiria si cheltuielile lunare constituie salariul net pe o luna? cresa si cele necesare copilului, mancarea sunt lucruri cu care trebuie sa ma incadrez in 500 ron - pensia alimentara a copilului. am dat intamplator de un site despre ajutor de chirie dar era pentru americani. daca cineva stie ca exista si la noi in tara asa ceva, desi nu ma astept sa ma ajute statul cu ceva pe mine, care vreau sa asigur copilului meu un trai decent pentru ca exista multi copii care traiesc la limita subzistentei si statul nu face nimic. ma rog, in situatia mea, trebuie sa ma gandesc la copilul meu si la mine, si daca exista vreo institutie de acest gen, si as corespunde conditiilor, m-ar ajuta mult.
multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt anumite ajutoare pentru cei care sunt cu venit la limita subzistentei. Acesta depinde si de localitatea unde locuiesti. Poti obtine ajutor pentru incalzire, transport etc, dar trebuie sa apelezi la primaria unde stai. De asemenea, sunt nenumarate ONG-uri de profil la care poti apela.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Norma, ar trebui sa se faca ceva pentru ca tu oricum ai copilul declarat monoparental, nu? atunci vei primi o indemnizatie de la stat.

| madalena_8625 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare. cei de la protecta copilului siasistanta sociala. daca esti insistenta te ajuta sunt centre pentru persoane ca tine. daca sti unde sa bati mai ajuta si statu din cand in cand

| nicole1809 explică:

Am inteles, multumesc. dar asta vreau sa aflu! unde sa bat. ca insistenta pot si ca am pentru ce. numais a stiu unde sa insist.