| Yyiuff a întrebat:

Fac naveta la liceu cu autobuzul.
Acum abonamentele se dau gratuit, fiind plătite de minister sau scoala( indiferent). Valoarea unuia este 250lei (la fel ca unul obisnuit)
Nu suntem lăsați să circulam și în weekend cu abonamentul (ne spun verbal)
Ce pot face, fiind dreptul meu?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este normal ca in weekend sa nu te lase sa circuli deoarece scoala o ai de luni pana vineri, sîmbata duminica nu mergi la scoala si scoala nu iti da abonament gratuit sa te plimbi unde vrei, ala este doar pentru a merge la scoala, restul iti cumperi daca vrei sa te plimbi asa e normal nu are scoala obligatie sa iti asigure gratuitate pe transport si cand mergi in mall sau la film, aia e treaba ta deunde scoti bani.

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Dreptul tau este respectat, vrei sa circuli in weekend, plătești bilet obișnuit.
Ce treabă are școala de ce faci in weekend, ia-o logic

| bogdyZ a răspuns:

Pai abonamentul e pentru zilele în care faci scoala, în weekend plătești

| CornelFlorika a răspuns:

''Ce pot face, fiind dreptul meu?'' Serios? TU ai drepturi? Dar indatoriri nu ai? Dupa ce ca ti se da pomana...