| anonim_4396 a întrebat:

Fara a da mită si alte chestii pentru un loc de munca dupa facultatea de drept sunt sanse?

Răspuns Câştigător
| AYKSSSSSSS a răspuns:

Poate am exagerathappy Normal ca sanse exista numai ca trebuie cautat bine.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sansele sunt foarte mici, sa-ti gasesti un loc de munca dupa terminarea facultatii de Drept.
Sunt 10 birouri notariale intr-un oras si 1000 de studenti care termina la Drept in fiecare an.
Cate birouri notariale crezi ca poate sa-i angajeze?
Dar sa nu uitam ca mai sunt neangajati din cei acre au terminat Dreptul acum 2 ani, 3 ani sau chiar 4 ani....deci ce sanse sunt ca Ministerul justitiei sa mai aprobe infiintarea unui alt birou notarial, unde de obicei sunt intre 3 si maxim 10 angajati?
ma rog, ami sunt si tribunalele si avocatii dar si aceia sunt destul de stabli pana ies la pensie si acolo se face liber cate un loc, odata la cativa ani.
Asadar, daca vrei sa dai spaga, tot nu ai cui, fiindca nu sunt pozitii libere.
Orienteaza-te spre o facultate care iti da mai multe oportunitati de angajare, fiindca Dreptul, Jurnalismul si Psihologia sunt deja scapate de sub control, facand studenti cu miile, dar neoferindu-le nici un job sau posibilitate de munca.
Un mare dezavantaj este daca faci Dreptul si Jurnalismul in tara si vrei sa pleci peste hotare, astea fiind singurele facultati pe care nu le poti profesa niciodata in strainatate, fiindca fiecare tara are limba si legislatia ei.

| Taetae58 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tatal meu a fost judecator de aceea am ales dreptul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Taetae58):

Si acum ce mai profeseaza, daca spui ca "a fost"?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Taetae58):

Daca taica-tu ar fi fost judecator ar fi trebuit sa stii mai bine ca noi toti, cum este treaba cu mita dupa terminarea unei facultati de Drept si obtinerea unui post legal.
Cumva tatal tau a luat mita si de aceea nu mai este acum judecator? Odata ce ai spu ca "a fost" judecator...

| Sky7 a răspuns (pentru Violleta2022):

S-o fi pensionat. probabil ca din magistratura, ca si din politie, se poate iesi mai repede la pensie.

| Taetae58 a răspuns (pentru Violleta2022):

E pensionat draga

| sierra1 a răspuns:

Scuze că intreb: locuiești in Somalia?

| Taetae58 a răspuns (pentru sierra1):

Da fra

| sierra1 a răspuns (pentru Taetae58):

In cazul ăsta, e explicabil

| Taetae58 a răspuns (pentru sierra1):

Aia zic, cult răspuns

| sierra1 a răspuns (pentru Taetae58):

Care răspuns?

Răspuns utilizator avertizat
| Sky7 a răspuns:

Sunt sanse sa faci uber sa sa lucrezi ca ospatar

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Zerolasuta.

| Taetae58 a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

M ai motivat

| AYKSSSSSSS a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

Poate am exagerathappy Normal ca sanse exista numai ca trebuie cautat bine.