| FaraNume1245 a întrebat:

Fiind major, este legal să umblu pe străzi în stare de ebrietate, fără a provoca neplăceri oamenilor din jur?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat nu deranjezi pe nimeni si nu faci scandal este legal, nu exista nici o prevedere legala care sa sanctioneze betivii pasnici.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca si minorii au voie sa mearga beti pe strada, cat despre adulti, nu ii impiedica nimic din punct de vedere legal.

| sierra1 a răspuns:

Propunere: mai bine nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, atâta timp cât nu faci prostii sau nu deranjezi alte persoane, eu, chiar după ce am făcut 18 ani al fost sa beau cu niște prieteni, (am făcut eu cinste) așa de beat eram încât pe la ora 1 noaptea le-am spus celor cu care am fost "Eu am treaba și am plecat brusc singur" așa mi-au povestit ei, era ora 2-3 noaptea iar eu ma plimbam prin centrul orașului beat, cu o sticla de Vodka sub haina și in mâna Santal, îmi amintesc ca stăteam de vorba cu poliția ce patrula pe acolo și nu mi-au făcut nimic, de mai multe ori s-a întâmplat ca după majorate sa mergem pe jos in alt club, ne-am și văzut cu poliția și nimic, atâta timp ca nu deranjam pe nimeni

| elena97890 a răspuns:

Atata timp cat nu deranjezi linistea publica da.i pe gat

| Catalin_Teodor_2001 a răspuns:

Este legal atata timp cat nu deranjezi pe nimeni, asta nu inseamna ca este si moral.Te sfatuiesc sa nu ajungi sa fi lemn sa dormi pe borduri.