| cineva312 a întrebat:

Sunteti de acord sa vina si la noi in tara imigrantii sirieni?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu o sa vina ca noi o ducem prea bine, personal eu sunt anti imigratie fiecare in tara lui la locul lui nu sa fure locurile de munca a altora, eu nu as fi de acord cu asa ceva sunt curios ce roman sau german e bucuros ca ramane in somaj pentru un sirian

| Drimmero a răspuns:

Nu!

| T0T a răspuns:

Absolut nu, sunt mai rău ca niște animale majoritatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

De ce zici asta? Ai luat contact cu ei? Sunt și ei oameni și majoritatea sunt ok, nu creează probleme, își văd de ale lor și sunt pașnici. 95% din ei își doresc să ia viața de la capăt în liniște și pace și dacă stai să le asculți povestea, descoperi adevărate lecții de viață.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cică nu creează probleme. Mai urmărește știrile, de când au ajuns prin Germania, Germania a devenit printre fruntașele țărilor la capitolul violuri. Nu sunt cazuri izolate, sunt extrem de numeroase iar crimele, agresiunile și violurile nu sunt singura lor problemă, te las pe tine să te informezi de restul. Sunt niște specimene necivilizate, chiar mai rău ca țiganii noștri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Gândește-te ca eu trăiesc printre ei zi de zi și sunt oameni ok. Că tot zici de agresiuni și probleme create, chiar ieri eram la cumpărături și ce crezi, un român a furat din magazin și a fugit, degeaba au alergat oamenii după el ca nu l-au prins. Și eu vad la știrile de aici cum romanii stau cu mâna întinsă mai ceva decât sirienii, la statul german. Nu sunt oameni răi! Există, bineînțeles, și ăia 5% care nu reușesc să se civilizeze și fac tot felul de nefăcute, dar asta nu înseamnă că trebuie să generalizam.
Mai degrabă fugi de români decât de sirieni că zi de zi ii văd ba la metrou cântând, ba în stradă la cerșit. Sirieni mai putini sunt care stau la mila trecătorilor.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e să furi și să cerșești și alta e să violezi și agresezi. Și ăia nu prea sunt români dar încă cineva care nu face deosebire între român și țigan.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Http://www.nasul.tv/......imigranti/

Românii sau țiganii nu au provocat niciodată așa ceva. Deși nu înțeleg de ce le ții mai degrabă partea lor decât a celor cărora le vorbești limba măcar ar trebui să ai o perspectivă obiectivă și să vezi că sunt diferențe de la cer la pământ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Sunt români toată ziua! Nu mai fi asa rasist și răutăcios că poate într-o zi îți vine rândul și nu știi cum dai peste unul exact ca tine, lipsit de înțelegere.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Poate se va repeta de revelionul ăsta și vei fi și tu una dintre norocoase că tot îi iubești așa mult.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde vezi tu rasism? Citește știrea în ***.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Rasism e când condamni tot omul doar după nație, eu nu am făcut asta, i-am condamnat pe majoritatea căci la ce mediu au fost supuși comportamentul e normal să fie unul sălbatic la majoritatea(nu la toți) și uite că e, nu vorbesc povești. Pe ce lume trăim?

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

Asta inseamna sa primim in Europa "outlanderi".
Si mai cer si drepturi.

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

La fel si crestinii.Au adus crime in Europa si supunere.
La fel si otomanii.Ne-au nenorocit tara.
Mongolii la fel cand ne-au cotropit si ne-au violat femeile.

E cel mai rau lucru atunci cand se inampla asta.
Iar cand noi acceptam asta, cum se accepta acum, suntem niste retardati.

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Mi se pare o idioțenie ca anumite principii care aplicate unor situații sunt ok să fie aplicate în tot fără să ținem cont de situația per ansamblu și chiar mai mult fără să ținem cont de situația noastră căci până la urmă fiind teritoriul, câștigurile noastre ar trebui să nu îi punem pe ei pe primul loc iar noi să acceptăm asemenea consecințe. E cum ai invita un necunoscut amărât în casa ta, păi el trebuie să îți respecte regulile tale nu să îți violeze nevasta și să îți dea în cap. De la comportamentul acelor oameni știm că nu ne putem aștepta de la prea multe având în vedere mediul în care s-au dezvoltat. Am văzut o știre în care cereau bani, adică ajutor social parcă, fără ca ei să facă nimic căci se considerau oaspeți. Mi se pare o situație nebenefică. Mi se pare că lucrurile nu prea mai devin raționale și uite că avem parte de consecințe negative și nu e prima oară. Noi dacă ne ducem la ei vom fi decapitați instant pe motiv că suntem creștini, deci de la ce te poți aștepta de la asemenea oameni care au trăit în asemenea medii? Nu zic că nu sunt și oameni care merită alt mediu și vor să înceapă o altă viață însă nu putem să îi identificăm și de asta nu putem nici discrimina deci ori îi primim pe toți ori nu îi primim deloc. Iar ca să facem o asemenea alegere trebuie în primul rând să înțelegem ce ne este benefic nouă, nu lor.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai maxima dreptate

| OldSoul a răspuns:

Deja avem in tara refugiati sirieni, cu sau fara acordul nostru, deci altceva nu stiu ce sa zic.
PS: Deja se si inmultesc: https://www.monitorulsv.ro/......-trei-zile

| justanotheruser99 a răspuns:

De ce nu? Si ei sunt oameni, insa trebuie sa știe cum sa se comporte, sa nu atenteze la integritatea altora si sa respecte regulile impuse de societate/ stat privind toate domeniile. Daca respecta aceste condiții nu vad de ce sa nu ii primim.

| Deaad a răspuns:

In niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuu!