Abh
| Abh a întrebat:

Fregata Ferdinand va pleca catre Libia in 30 de zile. Pentru aceasta misiune, guvernul roman aloca 4, 5 milioane de euro, in timp ce romanii mor de foame fiindca au salarii de mizerie. Vi se pare corect?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nu; dar nici existenta firmelor-capusa detinute de o multitudine de "afaceristi"si care-si trag seva din banul public nu e corecta.Si macar implicarea fregatei respective in razboiul care nu e al romanilor insa e dus de aliatii lor, e o obligatie de onoare militara care-ti cere sa-ti respecti cuvantul dat.Sunt atatea lucruri incorecte in societatea noastra, incat "se sparie gandul"cun spune Miron Costin.Mai grava decat plecarea fregatei catre teatrul de razboi,mi se pare plecarea medicilor si a multor minti inteligente din tara; daca salariile sunt de mizerie, la fel va fi in scurt timp si sanatatea, si scoala si tot ce face temelia pe care se sprijina o natiune.Mai tragica decat saracia, Abh, mi se pare nepasarea...Sau inconstienta, daca vrei.Sa fim nevoiti a ne creste copiii intr-o societate fara cultul muncii si cu valorile intoarse pe dos mi se pare tragic...

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cand am fost primiti in NATO ti s-a parut corect?

@X eu consider ca sunt printre cei care isi merita banii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pe mine ma rod alte intrebari!
De pilda, de ce-i trebuie 30 de zile sa se pregateasca pentru o misiune de patrulare, in fond? E nava de razboi, ce naiba! Logic ar fi sa fie functionala la orice ora din zi si din noapte. Daca, doamne pazeste, s-ar gasi vreun nebun sa ne declare un razboi naval, l-am ruga sa astepte nitel, ca nu-i gata "jucaria"?
Alta intrebare: Razboiul din Libia incepuse de trei zile cand CSAT s-a decis sa se adune de pe unde-o ardea si sa discute cam cum s-o scoata la capat cu aliatii. Ce naiba au asteptat? Sa bombardeze aia asa cu spor incat sa nu mai ramana nimic de lucru si pentru noi, sau sa se trezeasca seful CSAT din vreo betie crancena?
Si ma mai roade o chestie: cred ca, de fapt, astea 30 de zile sunt puse acolo in speranta ca, pana atunci, se mai aleg apele si n-o sa mai fie nevoie de noi.
Ma intreb cateodata ce hal de tara avem; politica interna, nu... externa, nu. Zau ca mai bine am inchide naibii taraba ca suntem de rasul lumii.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

JaJe: Un STADION, în adevăratul sens al cuvântului nu avem niciunde în ţară.
Singurele stadioane cu adevărat competitive şi adevărate sunt în construcţie în speţă Cluj Arena şi Stadionul "Lia Manoliu" ăla de care vorbeşti tu.
ÎNSĂ, fotbalul a adus bani în ţara asta cât n-au adus industrii întregi! Astfel că, la câţi bani plătesc cluburile de fotbal şi FRF-ul la stat, Statul ar cam trebui să mai facă şi ceva!
Şi-n plus, gândeşte-te numai cât capital de imagine îţi faci cu un meci România - Argentina pe un stadion de 5 stele! Sume uriaşe din publicitate, sume din care şi statul câştigă. Stadionul ăla o să-şi scoată banii în 2-3 ani!
Chiar şi cu scandalurile de corupţie şi evaziunile făcute de oamenii de fotbal, tot aduce fotbalul mai mulţi bani în ţară decât alte industrii!

Pe de altă parte, Corporaţia Ortodoxă Română este constant şi puternic subvenţionată cu sute de milioane de euro anual! Cât despre produs, nu produce nimic!
4, 5 milioane de euro pentru fregată? Ăsta e mărunţiş!
România plăteşte anual 60 de milioane de euro către Corporaţia Ortodoxă Română pentru salariile personalului clerical! Şi de la anul bugetul va creşte în acest sens cu minim 30%!
Să mai vorbesc despre odioasa lege a parteneriatului stat-biserică ce ne va arunca înapoi în evul mediu şi-n stat teocratic?!

Aşa că DA, e corect ca România să-şi respecte anumite angajamente militare. Nu e corect în sensul că eu, tu, JaJe, ardnaxur1961, X, Z, Ţ n-avem nimic cu libienii. Şi poate că era mai bine să stăm pe cur acasă că era mai sănătos.
Dar suma e mică în rapot cu câţi bani se risipesc pe bune în ţara asta!

Mai îngrijorat sunt de faptul că în România spitalele se renovează din donaţii şi catedrala mântuirii neamului prost se face pe bani publici.
Mai îngrijorat sunt că minţile luminate pleacă pe bandă rulantă din ţară (şi nu sunt deloc de condamnat pentru asta!).
Mai îngrijorat sunt de milioanele de euro aruncate în ultimii 20 de ani "în plata domnului" (o biserică la 2 zile din '90 încoa! Să vă intre bine în cap!).
Mai îngrijorat sunt de zecile de milioane de euro cheltuite pe frunze şi imnuri stupide pentru un turism inexistent!

Şi nu pentru mărunţiş şi o fregată vai-morţii-ei care înnoată vâslind spre Libia!

Abh
| Abh explică:

X, nu sunt de acord cu tine, sunt bugetara, lucrez in sanatate pentru un salariu mai mic cu 40 % si imi fac treaba la fel ca inainte, poate chiar mai mult, din cauza ca nu s-au facut angajari de 3 ani.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Evident ca nu mi se pare normal.
@april, daca Doamne fereste se lasa cu atentate cu bomba prin Bucuresti, sau orice alt oras, am sa te contactez sa te intreb cum este cu onoarea asta militara, cum este cu petrolul din Libia si cum scoate SUA castanele din foc cu mainile Frantei si cu ale cui doreste sa se mai bage, in speta si Romania.

| PhaseMorphXR a răspuns:

"Normal"... in contextul romaniei, Cortexul meu are mari dificultati in a asimila un sens pentru termenul asta, as plasa insa zecile si sutele de abominatii/imbecilitati si magarii ce au loc in tara asta (fie ca le sesizam sau nu), cu mult in fata implicatiei fregatei Ferdinand in Libia...
Nu. Ori redefinim "normal", ori acceptam ca el pur si simplu nu exista aici.

| JaJe a răspuns:

Abh, nu este corect! aici nu vorbim numai despre bani alocati in Libia pentru misiuni de nu stiu ce, vezi in bucuresti, noul stadion de 100 Milioane de Euro! de parca nu am avea destule in tara, si imediat ce se termina, apar vandalistii sa distruga totul, mai bine cu banii aceia ar face spitale noi sau la nevoiasii, un alt exemplu este din pacate Biserica Romaneasca, vor sa faca o catedrala de nu stiu cate milioane de Euro, in timp ce populatia moare de foame! si tot asa!

PS: Nu te plange, ca nu se intampla numai la noi, si in alte tari este la fel, doar ca nu la fel de incorect ca la noi.

| Klepto a răspuns:

Parlamentarii isi schimba laptopurile/ipad-urile/mobilierul si multe altele anul doar pentru a dormi mai bine sau ca sa se uite la por* in varianta HD, deci nu ma surprinde deloc.
Pai cand am intrat in NATO si UE noi am vazut doar partea $$$, proiecte, finantari si nu am crezut ca o sa si dam ceva inapoi.
Si chiar daca nu ar pleca fregata in Libia chiar crezi ca muritorii de foame ar primii ceva? Sa fim seriosi, dupa chestia asta cu plecatul in Libia astia o sa aiba "munitie" ca sa mai bage niste taxe pe ferestre sau cuie sau ceva de genu numai sa mai suga ceva.
Salariile chiar sunt de mizerie si inca nu a venit partea grea, preturile din Romania sunt cele mai mici deci o sa mai creasca.
Ca sa citez pe cineva inteligent:"Se presupune ca viata este grea, nu corecta".
Corect nu mai se par multe si nu cred ca sunt singurul si multi cred la fel numai ca daca nu se face nimica in aceasta privinta... degeaba si tot o sa batem din gura si o sa ne ascundem si o sa ramanem doar cu vorbitul si crezutul...

| X_9155 a răspuns:

Este o obligatie! Hai sa nu ne mai plangem ca e criza ca nu sunt bani. Hai sa muncim totusi si sa producem. Criza economica este amplificata de gandirea noastra: "vai. e criza. nu sunt bani". dar nu facem nimic in privinta asta. Depinde doar de forta de munca si in special de manageri cat mai dureaza situatia asta. Eram obisnuiti sa luam bani fara sa lucram atat cat ar trebui. Cati dintre romani pot sa zica si sa creada cu adevarat ca isi merita banii pe care ii iau? happy foarte putini.
Nici salariile alea de mizerie nu le merita multi romani!

| ZeRo_1970 a răspuns:

GUVERNUL ROMAN...Tu crezi ca base sau toti terminatii din parlament mor de foame? Pe ei ii doare fix in...de tara si de tot atata timp cat ei fac bani.

| lolitta_2063 a răspuns:

Cand intri intr'o alianta se respecta deciziile comune si fiecare tara memebra a aliantei trebuie sa ia parte la ceea ce se decide in mod comun. Angajamentele trebuie respectate indiferent de conditii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afla ca pentru fiecare domeniu sint alocate fonduri. Daca cele pentru situatii de razboi exista si pe hirtie si practic nu pot sa cred decit ca nu prea fura capeteniile din domeniul respectiv ca celelante capetenii de pe alte domenii.