| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Hai sa vorbim si de vremuri mai mult sau mai putin bune. Era mai bine pe vremea comunismului? Meritau ceausestii sa fie executati si fiul lor cel mic bagat la inchisoare desi era bonlav de ciroza? Sa veniti si cu argumente va rog.

Răspuns Câştigător
| jadir a răspuns:

Eu nu vad nici o diferenta intre comunism si neo-comunism, rau a fost rau este, sa nu spune`ti ca azi traim in democratie.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru jadir):

Traim in democratie doar in acte laughing

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tot bunica-tu ar fi trebuit sa-ti spuna ca natalitatea crestea pentru ca nu existau niciun fel de mijloace de contraceptie, avortul era interzis si foarte aspru pedepsit. Sute de femei au murit pentru ca medicii refuzau sa le trateze (dupa avorturi taranesti, empirice), pana nu spuneau cine le-a facut respectivul avort.
Se pare ca bunicul tau a dus-o relativ bine pe vremea aia, atat timp cat si-a umplut burta.
Faptul ca nu puteai sa gasesti o carte buna, ca nu puteai sa vezi un film, decat daca era rusesc, bulgaresc, polonez sau ceva, ca ti-era frica sa deschizi gura pana si in fata celor mai buni prieteni, de frica Securitatii, ca-ti erau ascultate telefoanele si deschisa corespondenta- toate astea, nu contau? Numai burta umpluta cu salam de soia si nechezol? Cu ulei de soia si cu praf de oua?
In privinta datoriilor...acestea au devenit deja istorice. Romania are de incasat creante vechi de peste 30 de ani. Cum spunea aici cineva: tarile care NU si-au platit datoriile s-au dezvoltat si acum stramba din nas cand vad romani.

| Birjaru a răspuns:

Nu cred ca trebuiau omorati, puteau sa fie facuti scapati undeva, dar regimul trebuia schimbat de-a binelea, si nu asa...numa de ochii lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa zic doar atat: Atunci alte tari aveau datorii la noi de peste 10 milioane de euro, iar in 20 de ani ne-am facut datorii la alte state de peste 100 de milioane de eurostraight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuiau executaţi aproape toţi cei din executiv, nu Ceauşescu.
Din păcate, otrepele au ajuns să conducă ţara asta în maniera pe care o ştii şi tu. Nu mai avem valoare ca armată, educaţie, sănătate, poliţie şi servicii secrete. Când e să se aleagă prafu'...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca ai postat de doua ori intrebarea.

Ai auzit de Revolutia Franceza? Nu numai ca meritau, dar meritau multi altii pe linga ei. Pentru ca pe ala l-au impuscat, dar i-au lasat pe ceilalti care au pus mina pe putere si ne-au jefuit pina am ajuns in sapa de lemn. De asta, in loc sa progresam, am regresat si acum se traieste mai rau decit atunci.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

" Nici în 20 de ani nu veți reuși să zugrăviți ceea ce a construit tat " Nicu Ceausescu 1990. O dovada ca s-a facut totusi si ceva pentru tara. Parerea mea este ca by neritau un tratament atat de dur... Nu am crescut in acele vremuri dar bunicul meu mi-a zis asa: " Cine muncea avea cine nu, nu. " Ceea ce mi se pare valabil si in ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunicul tau a uitat sa-ti spuna ca magazinele erau goale si cind se baga marfa, se vindea in spate (la usa din spate, pe unde se aproviziona magazinul), ca sa nu se vada in fata coada. In plus, trebuia sa te asezi la rind, de la 2-3 noaptea, ca sa prinzi ceva. Cum lucrul asta era imposibil, pentru ca dimineata mergeai la munca, aveau cistig de cauza cei care aveau pensionari in familie si puteau sa faca treaba asta. Se duceau cu noaptea-n cap, cu scaunelul si asteptau rabdatori sa se lumineze si sa vina vinzatorii la munca. Pe vremea aia avea "cine se descurca", nu neaparat cine muncea. Trebuia sa ai rude la tara sa te mai aprovizioneze cind si cind cu cite ceva si sa ai cunostinte peste tot pentru orice lucru, cit de marunt. Daca voiai sa-ti iei lant de bicicleta, in magazin nu gaseai, dar iti vindea vinzatorul pe sub mina, evident la suprapret. De asta vinzatorul era un Dumnezeu local, care daca avea chef iti vindea, daca nu, nu. Daca te puneai bine cu el, iti facea rost de ce aveai nevoie, daca nu, "magazinul era gol". Multe lucruri nu ti-a spus bunica-tu. Nu erai sigur ca poti face un banal dus, inainte de a pleca la munca sau la scoala, pentru ca apa ori era oprita, ori era rece (inclusiv iarna pe un ger de crapau pietrele). Caloriferele erau de decor, iarna dirdiiai de frig. Gazele abia pilpiiau, asa ca nici pe alea nu te puteai baza sa te incalzesti. Nici macar de ceai nu puteai pune, asa era de mica flacara. Curentul se oprea tot timpul, deci nici cu resoul nu te puteai incalzi. La tv era un singur program, de doua ore. Nu aveai ca acum 80-90 de programe nonstop. De desene animate ce sa mai zici, erau doar simbata juma' de ora. Documentarele pe care le vezi la Discovery, erau fractionate in episoade de cite cinci minutzele, difuzate in fiecare simbata. Dura mai mult de o luna pina vedeai tot documentarul. Nu ca acum ca ai o gramada de programe Discovery, Animal Planet, Xtreme etc, toata ziua. Muzica asacultai doar daca aveai prieteni care aveau la rindul lor parinti soferi pe TIR si aduceau de afara discuri. La radio nu aveai decit romaneasca, iar de rock sau punk nici nu putea fi vorba. In cazul rockului faceau totusi exceptie citeva formatii romanesti, pe care insa nu prea aveai sanse sa le auzi la radio. Benzina se vindea rationalizat si erau cozi de masini lungi de citeva statii. Cozi interminabile peste tot, pentru orice nimic. Masinile circulau o duminica cele cu sost si duminica urmatoare cele fara sot. Daca plecai la munte sau la mare, te oprea militia sa vada daca nu ai canistre de benzina de rezerva in portbagaj, era interzis sa ai rezerve. Te intorceai de la tara, te oprea militia sa vada daca nu ai un porc sau carne de altceva, vaca, oaie etc, in portbagaj. Daca te gasea cu porku in masina, te pastea puscaria. Daca voiai sa-ti instalezi telefon, n-aveai ca acum RDS, Romtelecom etc, era doar romtelecom la care depuneai cerere si asteptai 15-20 de ani pina ti se instala telefonul. Au fost destule cazuri cind au venit tehnicienii sa instaleze telefonul si ala care depusese cererea, krapase deja. Daca voiai sa-ti iei masina, nu te duceai la o reprezentanta si-ti cumparai, cu contract, cu rate etc. Depunei cerere pentru Dacia, ARO sau Oltcit, plateai si asteptai la fel, 5-10 ani pina iti venea comanda. Nu aveai atitea marci de masini pe strada, cine avea o amarita de dacie, era boier. Etc etc etc etc, multe nu ti-a zis bunica-tu. Piinea era rationalizata (adica aveai dreptul la una sau doua, functie de cite persoane erau in familie), zaharul era si ala rationalizat, uleiul la fel, nu le cumparai ca acum, cit vrei, la ce ora vrei. Nu vedeai banane, portocale, smochine si mai stiu eu ce. Ciocolata era veche de-ti rupeai dintii in ea, guma de mestecat era la fel de veche, era ca scoartza de copac de tare. Cereai la cofetarie placinta cu merge si te trezeai ca-ti da placinta cu dovleac, iar inapoi n-o puteai da fara scandal. Pe scurt, frig, foamete, bataie de joc.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai stai ma ca tara inca era intr-o perioada de dezvoltare. Degeaba vorbesti de caldura cand acum mori de firg, da nu ca nu ai apa calda ci pentru ca nu ti-o permiti. Prin 89 tara abia iesise din datorii. Voi visati la crestere economica peste noapte? Daca mureau atatia de foame cum de natalitatea tarii era in crestere? Si de ce nu zpunem ca atunci iti permiteai sa umblii noaptea pe strada cand acum ti-e frica si ziua sa mergi pe trotuar ca poate iti da vreun aurolac una in cap. Vorbim de greu dar uitam ca binele nu vine asa batandu-se din palme... ( P.s: sa nu crezi ca ma cert cu tine doar imi spun parerea )

| YunaFFX a răspuns:

Sunt unele parti bune ale comunismului. Faptul ca se punea accent pe pregatirea profesionala. Aveai acea siguranta ca daca terminai o facultate aveai un servici asigurat in acel domeniu. Astazi studentul roman trebuie, pe langa grija studiilor, sa lucreze, sa capete acea experienta pe care un angajator o cere. Si ceva trebuie sacrificat (studiile de cele mai multe ori). Sau faptul ca angajatul era oarecum protejat, avea anumite drepturi. Nu avea grija zilei de maine, ca poate cine stie va fi dat afara (aici intervine si contextul economic) sau va trebui sa lucreze suplimentar pentru un salariu care i-a fost scazut (si uite asa devine din ce in ce mai stresat si nu da randament). Dar au fost si parti mai putin bune, cum ar fi ingradirea dreptului la opinie, datoriile uriase pe care Ceausescu a incercat sa le acopere prin rationalizarea bugetului pentru populatie (de unde nemultumirile oamenilor in legatura cu ratiile de hrana). La urma urmei, orice guvernare are puncte forte si puncte slabe.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru YunaFFX):

Da dar nu consideri ca dupa ce acele datorii erau achitate tara avea o crestere economica masiva? Adica intr-adevar poporul a suferit dar sa nu uitam ca si englezii au suferit dupa razboi si nemtii au suferit si totusi de ce ei acum sunt o putere in europa si noi suntem " pleava si hotii europei "?

| YunaFFX a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

In privinta nemtilor ma abtin. Dupa primul razboi mondial Germania a trebuit sa plateasca tarilor invingatoare despagubiri de raboi, inclusiv Romaniei. Dar nu le-a platit niciodata. Daca achita acele datorii poate nu mai era una din puterile europene. In fine, asta e istorie.