| NevermindXEXEXD a întrebat:

Hei, acum 8 luni am semnat un contract de munca cu ture inegale de lucru. Acum ma aflu in preaviz si mi-au zis cativa colegi ca acele ore care imi sunt puse lunea as putea sa nu le lucrez. Mentionez ca cele 2 ore pot fi scazute sau platite, iar prin acest lucru se incadreaza la ore suplimentare, caci daca era tura inegala le lucram si erau automat scazute in alta zi. Ma puteti lamuri?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si in preaviz, care este pe zile si nu pe ore, trebuie sa respecti programul de lucru, la fel ca si inainte, cel putin asa spune Codul muncii.
Ca la firma ta ar putea fi altfel n-avem de unde sti dar ar trebui sa discuti asta cu conducerea, nu te lua dupa colegi.

| NevermindXEXEXD explică (pentru Ioandelasal):

Am discutat cu decanul facultatii mele cu care fac un curs. Sunt la specializarea Resurse Umane, iar el e specialist in acest domeni. I am explicat situatia si am ajuns la concluzia ca am dreptate