| StefanAdrian911 a întrebat:

Hei, salutare! De curand mi-am facut o pagina de Facebook, pe care prestez servicii fotografice. Mai exact, fac poze de tip portret. Problema este ca am 14 ani, si vreau sa stiu daca exista vreun mod prin care eu pot sa monetarizez serviciile. Deoarece la varsta mea nu le am cu legile, vreau sa intreb, daca exista vreun mod prin care sa pot primii bani. Dupa cunostintele mele, trebuie sa am 18 ani, sau mai mult. Va rog sa raspundeti cat mai serios. Sa raspunda cei care cunosc, si de asemenea, si cei care sunt pusi in situatia mea.

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Cere-le bani lor direct daca tot ii fotgrafiezi. Mie cum mi-ai putea face un portret daca nu ne vedem? De cerut bani nu poti sa le ceri,cel putin nu pe promisiuni. Cat despre asta,eu iti zic sa folosesti aparatul ala pentru a face ce iti place,sa pozezi pur si simplu pentru ca, daca nu ai absolvit un curs si nu ai diploma, risti foarte mult sa intri in probleme, in caz de ceri o contravaloare pentru ca statul nu agreeaza ca cetatenii sa castige si sa nu imparte si cu ''comunitatea''.
Fa poze in special fetelor. Poze cu aspectul fizic intreg. Te poti imprieteni cu ele si poti avea parte de alte beneficii daca le faci poze, sper ca stii ce zicwinking Succes!

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu am inteles. Ce fotografiezi tu? oameni? si mai apoi le postezi pe Facebook sau le editezi inainte? A face un portret se refera, in general, la a-l desena/picta. Daca fotografiezi pe cineva, acel cineva ar trebui sa te plateasca pentru ca ii faci poze cu aparatul tau si ca si stii cum sa faci asta.

| StefanAdrian911 explică (pentru Donsavas):

Fac poze cu aparatul, fotografiez oameni. Se numeste fotografie portret, gen pozele facute doar in zona fetei, sau pana la bust.
Problema este ca am 14 ani, si cred ca este ilegal sa cer bani, daca nu am o firma sau daca nu sunt Persoana Fizica Autorizata. Vreau doar sa stiu daca exista vreo alta data, prin care sa pot monetariza aceste servicii fara cele specificate mai sus.

| StefanAdrian911 explică (pentru Donsavas):

happy Mersi. Exact la asta m-am referit, ca statul cu este atat de bun cu noi, tinerii.
happy Si da, am inteles ceea ce ai zis. MERSI!

| Donsavas a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Asta este situatia, societatea si legislatia actuala! Oamenii sunt de acord cu asta si doresc ca lucrurile sa ramana asa, nu ai ce face!
Iti multumesc si eu! Bafta!

| Donsavas a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Cere-le bani lor direct daca tot ii fotgrafiezi. Mie cum mi-ai putea face un portret daca nu ne vedem? De cerut bani nu poti sa le ceri,cel putin nu pe promisiuni. Cat despre asta,eu iti zic sa folosesti aparatul ala pentru a face ce iti place,sa pozezi pur si simplu pentru ca, daca nu ai absolvit un curs si nu ai diploma, risti foarte mult sa intri in probleme, in caz de ceri o contravaloare pentru ca statul nu agreeaza ca cetatenii sa castige si sa nu imparte si cu ''comunitatea''.
Fa poze in special fetelor. Poze cu aspectul fizic intreg. Te poti imprieteni cu ele si poti avea parte de alte beneficii daca le faci poze, sper ca stii ce zicwinking Succes!