| Nicoleta_Maria_1999 a întrebat:

Hei TPU, am o prietena de 15 ani su parintii ei divorteaza, ea vrea sa stea cu bunicii, e posibil ca atunci cand e dusa la judecatorie, unde e pusa sa aleaga intre mama si tata ea sa spuna ca vrea sa stea cu bunicii? Are dreptul de a face asta? Dau fundă ❤

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa aleaga stabilirea domiciliului la bunici, urmand ca instanta de judecata sa aprobe sau nu, conform Codului civil, citez:
"ART.399. Exercitarea autorităţii părinteşti de către alte persoane
  (1) În mod excepţional, instanţa de tutelă poate hotărî plasamentul copilului la o rudă sau la o altă familie ori persoană, cu consimţământul acestora, sau într-o instituţie de ocrotire. Acestea exercită drepturile şi îndatoririle care revin părinţilor cu privire la persoana copilului.
  (2) Instanţa stabileşte dacă drepturile cu privire la bunurile copilului se exercită de către părinţi în comun sau de către unul dintre ei.
  ART.400. Locuinţa copilului după divorţ
  (1) În lipsa înţelegerii dintre părinţi sau dacă aceasta este contrară interesului superior al copilului, instanţa de tutelă stabileşte, odată cu pronunţarea divorţului, locuinţa copilului minor la părintele cu care locuieşte în mod statornic.
  (2) Dacă până la divorţ copilul a locuit cu ambii părinţi, instanţa îi stabileşte locuinţa la unul dintre ei, ţinând seama de interesul său superior.
  (3) În mod excepţional, şi numai dacă este în interesul superior al copilului, instanţa poate stabili locuinţa acestuia la bunici sau la alte rude ori persoane, cu consimţământul acestora, ori la o instituţie de ocrotire. Acestea exercită supravegherea copilului şi îndeplinesc toate actele obişnuite privind sănătatea, educaţia şi învăţătura sa."

| kandaraki a răspuns:

Nu, fiindca e minora, pina la 18 ani este dependenta de parinti si nu are dreptul propriu sa aleaga ea. Cum va decide instanta - intre mama si tata, cu respectivul sau respectiva va ramane.