| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am fost cu un prieten cu trenu si aveam bilete pentru clasa a 2-a. Am urcat in tren si ne-am pus in clasa intai ( noi nu stiam ca stam in clasa intai ). Dupa 2-3 minute a venit controloru si ne-a zis ca de ce stam acolo ca noi avem bilete de clasa a 2-a si ca pentru asta trebuie sa platim si nu mai putem sa ne ducem inapoi la clasa a 2-a ( eram obligati sa platim inca un bilet si asta fiind de clasa 1 ), nu a vrut nicidecum sa ne lase sa plecam si ne-a obligat sa platim. Noi fiind minori ne-am panicat si tocmai asta am facut am platit, ne-a luat si buletinele si dupa ce am platit ni le-a dat. Voi ce ati fi facut in locul nostru? puteam sa plecam inapoi la clasa a 2-a fara sa ne faca nimic? putea sa ne dea amenda sau ceva? ( mentionez ca era foarte arogant si tare in gura si nici macar 5 minute nu am stat in clasa intai )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform reglementarilor emise si folosite de societatea CFR : REGLEMENTĂRI PROPRII ale S.C. REGIOTRANS S.R.L. 10. are legitimaţie valabilă la clasa a 2-a şi călătoreşte la clasa 1;
11. are legitimaţie de călătorie la tren de rang inferior celui în care călătoreşte;
12. are legitimaţie de călătorie valabilă pe altă rută;
Călătorii aflaţi în situaţiile prezentate la punctele 10 – 12, vor plăti diferenţele tarifare corespunzătoare, conform tarifului de taxare în tren. Încasarea diferenţelor tarifare prevăzute la punctele 10 – 12 şi a tichetului de rezervare, se face cu bilet open sau în lipsa acestuia, cu bilet eliberat în tren la valoarea calculată (pe spatele biletului eliberat în tren şi al cuponului de control, personalul de tren va face menţiunea: diferenţă clasă, diferenţă rang, diferenţă rută, tichet, după caz). Călătorii care refuză plata sumelor arătate mai sus vor fi coborâţi în prima staţie cu oprire itinerarică, cu excepţia minorilor, care vor fi predaţi în prima staţie cu poliţie feroviară, cerându-se sprijinul personalului feroviar din staţia respectivă (şef staţie, IDM, etc), pentru a fi predaţi organelor de poliţie. In baza acestor reglementari interne se pare ca acel conductor ''intransingent'' si ''mai catolic decat Papa'' a procedat corect. http://www.regiotrans.ro/termeni-conditii/reglementari-proprii-regiotrans/

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca v-a pus sa platiti un bilet de clasa a I-a, daca a facut-o a savarsit un abuz.
Cred ca v-a incasat doar diferenta de clasa, aceasta este modul corect si legal de a proceda.

| EmYyYEmilian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am platit iar 2 bilete fiind de clasa intai, oricum ne-am dat seama ca e abuz, intrebarea mea e daca nu plateam si ne duceam in clasa a 2-a ce putea sa ne faca? doar aveam bilete de clasa a 2-a

| Ioandelasal a răspuns (pentru EmYyYEmilian):

Ce putea sa va faca v-a spus corbulalbrosu si vad ca te-ai lamurit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa mergi la clasa I paltesti bilet de clasa I
normal trebuia sa platiti doar diferenta, nu un bilet in plus

| Bondarel99 a răspuns:

Dacă nu erau toate locurile ocupate ar fi putut sa va lase sa stați și la clasa 1.
Dar ce a făcut el se numește abuz, corect era sa va duceți direct la clasa pentru care aveați loc, nu sa mai plătiți un bilet. Adică de ce încă un bilet?
Poți face o sesizare undeva la CFR sa le explici situația și ei îți vor da dreptate, nu e normal cum a procedat.

| EmYyYEmilian a răspuns (pentru Bondarel99):

Era trenu cam gol, noi ne-am dus acolo pentru ca am crezut ca e clasa a 2-a, am stat in locu acela doar 3-4 minute maxim, l-am rugat sa ne ierte si sa ne ducem la clasa a 2-a si nu a vrut deloc.

| sorinake a răspuns (pentru EmYyYEmilian):

Slujba lor nu este usoara. Ca multi altii lucreaza direct cu oamenii si in ultimul timp oamenii au uitat sa mai fie... oameni. E greu sa lucrezi cu oameni rai, nesimtiti. Asta nu il scuza insa daca atitudinea lui fata de voi a fost incorecta.

Atitudinea voastra insa conteaza foarte mult.

Daca v-ati cerut scuze ca nu ati stiut atunci controlorul nu a trecut peste frustrari si a ales sa aplice regulamentul. E pacat, dar nu incorect, ca a procedat asa dar data viitoare sa fiti mai atenti. Vedeti ca fiecare vagon are un 1 sau 2 scris mare pe lateral. Acea cifra face referire la clasa.

Si da, normal trebuia sa platiti diferentele de clase. Dar probabil a ales sa "taie" un bilet de clasa 1 pentru ca cele doua diferente cumulate ar fi acoperit aceasta suma.

Sa fie o lectie invatata in viata Emilian. Din toate invatam cate putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a dat si el mare si tare ca a vazut copii amarati. Daca erau doi barbati mai bine facuti cred ca zbura din tren din mers. Cate intamplari nu am vazut eu in tren. De exemplu acum multi ani faceam naveta cu trenul Brasov - Codlea si erau niste navetisti care nu isi mai primeau salariile. Este vorba despre fosta uzina Tractoru care a si falimentat, desigur. Venine un controlor de stat si saracii nu aveau bilet. Nici macar bani sa cumpere paine la copii acasa. Smecher controlorul sa le dea amenda. Dar l-au inghesuit urat de tot. Erau vreo 10 insi. Vroiau sa-l arunce din tren. Dar controlorul a ales sa isi vada de treaba.

Si eu am circulat la clasa I cu bilet clasa II si nu mi-a zis nimeni nici da-te mai incolo. Si ca navetist si pe distante mari ca am fost si pana la Sighet cu bilet clasa II eu relaxandu-ma la clasa I. Depinde de controlor. Eu nu am avut treaba.