| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU

in 1776 a fost semnata de catre thomas jefferson proclamatia de independenta a celor 13 colonii americane fata de marea britanie! intrebarea mea e, de ce nu erau suverane cele 13 colonii? de ce erau sub conducerea marii britanii?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Pentru că erau cum spune numele, coloni.
Adică erau delegații trimise de englezi să locuiască în aceea zonă, la acel moment continentul american era împărțit între britanici, spaniol și francezi.
Cele 13 coloni americane, erau de origine britanică, deci se aflau încă sub conducerea coroanei, probabil încă erau și anumite facțiuni politice care susțineau coroana, iar alta susținea independența, la un moment dat are loc un război civil, denumit de independență, în care forțele care susțineau prezența Marii Britani în America au fost înfrânte astfel și-a luat SUA independența. America latină a fost colonizată de spanioli, iar teritoriile francofone precum Canada sunt colonizate inițial francezi.
Englezii în afară de coloniile din SUA pierdute în 1776, au mai avut altele cele mai multe prin Africa și India, dar le-au pierdut după al doilea război mondial.

| blackbone1776 explică (pentru SG1995):

De aia se vorbeste spaniola in sud.america? din cauza lui columb?

| SG1995 a răspuns (pentru blackbone1776):

Am zis deja că au fost 3 valuri de colonizări:
Coloniile britanice (SUA)
Coloniile franceze (Canada)
Coloniile spaniole (Mexic, Columbia și toate țările vorbitoare de limbă spaniolă din America de Sud).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii ce inseamna colonie, altfel nai fi pus intrebarea.
O colonie nu este suverana, fiind in subordinea metropolei, la momentul respectiv Marea Britanie, care cucerise teritorul respectivelor colonii.