| Criss2017 a întrebat:

Hei TPU, sunt putin disperat, lumea ma sperie...am 16 ani, insarcinata in 33 de saptamani. Iubitul meu are 38, suntem impreuna de 2 ani, el doreste sa recunoasca copilul si sa il crestem impreuna iar cand voi implini 18 ani sa ne casatorim, insa m-am informat si toti spun ca acolo la spital se va sesiza politia si il vor baga la corupere de minori dar de ce? Pentru ca eu sunt de acord si am fost sa raman cu el, ce treaba au...si o sa imi ia copilul, eu nu as putea accepta asa ceva, situatia financiara este foarte buna, ne permitem aproape orice, va rog fara jigniri sunt constienta deja.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce spune lumea. Daca relatiile au fost de comun acord nu se va intampla nimic, politia n-are atributii in asemenea cazuri. Problema ar fi fost doar daca tu ai fi avut sub 15 ani la data conceperii copilului.
Si va puteti casatori chiar inainte ca tu sa ai 18 ani, conform Codului civil, citez:
"ART.272. Vârsta matrimonialã
(1) Cãsãtoria se poate încheia dacã viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate cãsãtori în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea pãrinţilor sãi sau, dupã caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelã în a cãrei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre pãrinţi refuzã sã încuviinţeze cãsãtoria, instanţa de tutelã hotãrãşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului."

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Jesus,ala pedofil tu( bebelusa ) la 16 ani, saracul copil, sa ne rugam impreuna pentru el, trist

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci acum 2 ani un barbat de 36 ani avea o relatie cu un copil de 14 ani... lucrurile sunt destul de clare ca poate fi abuzat de corupere de minori si viol

| Andreeush a răspuns:

Nasoala situatia. In loc sa iti vezi de scoala trebuie sa te ocupi de un copil.

| minrest a răspuns:

Dupa 16 ani iti poti da consimtamantul pentru relatii sexuale, asa ca nu mai poate fi vorba de corupere de minori; copilul de la mama se lua in Germania nazista, dar nu in Romania de azi.

| antiqque a răspuns:

E troll, acum cateva luni iubitul avea 29.

| dd17 a răspuns:

In ce tara traim, vai de noi!

| Criss2017 explică:

Am uitat sa precizez intr-o luna voi implini 17 ani